Kwota wolna od podatku na poziomie 13 tys. zł?

• Prezydent RP wniósł projekt ustawy podnoszący kwotę wolną od podatku do 8 tys.
• W sejmie procedowano też petycję która zakładała kwotę wolną na poziomie 13 tys., ale posłowie ją odrzucili.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kwota wolna od podatku na poziomie 13 tys. zł?

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

22 sty 2016 12:38


– Przedmiotem petycji był postulat zmiany podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez systematyczne podwyższanie kwoty wolnej od podatku. Zaproponowano, by kwotę tą podnieść z dotychczasowych 3091 zł - najpierw do 8 tys. zł, a w kolejnych latach aż do 13 tys. zł  – przedstawił założenia wnioskodawców Adam Ołdakowski (PiS). 13 tys. zł miałoby obowiązywać w 2018 r.

Twórcy petycji zwracali uwagę, że w bardzo wielu krajach, w tym również tzw. trzeciego świata, kwota wolna od podatku jest wyższa niż w Polsce. Jej przedmiotem były zmiany przepisów prawa o randze ustawy. Petycja mieści się w zakresie zadań i kompetencji sejmu.

Maria Kalinowska, dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF zwróciła też uwagę, że prezydent Polski wniósł już projekt zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych do Sejmu, w którym też proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Projekt jest procedowany w komisji finansów publicznych.

Obawy co do projektu podniesienia tej kwoty mają samorządowcy. Marcin Maksymiuk ze Związku Powiatów Polskich uważa, że podwyższenie kwoty wolnej spowoduje spadek dochodów jednostek samorządu terytorialnego i w gminach dojdzie do załamania finansów. Dyrektor Kalinowska wyjaśniła, że JST mają udział w PIT w granicach 49,58 proc. są to znaczne środki dla realizacji zadań własnych samorządów.

Ostatecznie posłowie zrezygnowali z procedowania petycji. Zdecydowali, że będą oczekiwali na efekt finalny projektu prezydenckiego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.