Kto straci, a kto zyska na jednolitym podatku?

0 0
Kto straci, a kto zyska na jednolitym podatku?
Z ostatnich wypowiedzi ministra Henryka Kowalczyka wynika, że szykuje się istotna redukcja obciążeń podatkowych dla najmniej zarabiających. (Fot. Fotolia)

Kształty podatku łączącego PIT ze składkami na ZUS i NFZ wciąż kryją się w mgle spekulacji. Kto może zyskać, a kto stracić na wprowadzeniu jednolitego podatku?

Tzw. jednolity podatek ma złączyć w jedną daninę wszystkie obecne podatki nakładane na pracę: tzw. składki na ZUS i NFZ oraz PIT. Pomysł jest taki, że skoro i tak płacimy prawie 40 proc. od każdej zarobionej złotówki, to niech to przynajmniej będzie jeden przelew i jasne zasady obliczania jego kwoty.

Z ostatnich wypowiedzi ministra Henryka Kowalczyka wynika, że szykuje się istotna redukcja obciążeń podatkowych dla najmniej zarabiających, którzy dzisiaj poddani są niemal 40-procentowmu klinowi podatkowemu. Rząd chce ściąć tę daninę o połowę.

– Według mojej interpretacji  słów ministra Kowalczyka obniżenie opodatkowania najniższych dochodów zostanie zrekompensowane budżetowi poprzez podwyżkę stawek dla najlepiej zarabiających. Ale przy górnej stawce rzędu 40 proc. ubytek dochodów odnotują tylko osoby o zarobkach przekraczających 25 tys. zł brutto miesięcznie – twierdzi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Nadal nie wiemy, na jakich zasadach będą opodatkowane dochody przedsiębiorców. Nie jest pewne, czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapłacą 40 proc. podatku od całości dochodu, czy też utrzymana zostanie kwotowa stawka „składek” na ZUS i NFZ.

– Z ostateczną oceną propozycji „jednolitego podatku” trzeba się wstrzymać do czasu, aż rząd ujawni wszystkie szczegóły. Niemniej jednak każda propozycja obniżenia horrendalnie wysokiego opodatkowania pracy jest godna poparcia. Czas pokaże, czy otrzymamy przełomową reformę podatków od przychodów z pracy, czy też jedynie kosmetyczną zmianą obecnego szkodliwego systemu – dodaje Kolany.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.