Kto będzie pracować w święta?

3/4 pracowników nie będzie pracować podczas świąt. Co piąty mówi o pracy w pierwszy lub drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. A ilu z nich będzie pracować w święta?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto będzie pracować w święta?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 gru 2013 9:16


Użytkowników portalu rynekpracy.pl spytano czy będą pracować w zbliżające się święta. Zdecydowana większość z nich - 76 proc. - spędzi świąteczny czas na odpoczynku. Pracę w pierwszy lub drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zadeklarowało 20 proc. ankietowanych. Pozostałe 4 proc. badanych nie miało jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących pracy w tym okresie.

25 i 26 grudnia są dniami ustawowo wolnymi. Kodeks Pracy pozwala na pracę w tym czasie tylko w szczególnych sytuacjach (np. w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego, w transporcie i komunikacji, w wypadku pracy zmianowej). Warto jednak pamiętać, że regulacje te nie obejmują osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z Kodeksem pracy, za pracę w niedzielę lub święto uznaje się świadczenie usług na rzecz pracodawcy w następujących godzinach: od 6 rano dnia świątecznego do 6 rano dnia następnego. Pracownikowi, wykonującemu pracę w niedzielę lub święto, przysługuje dzień wolny (niezależnie od tego, ile godzin przepracował).

W przypadku pracy w niedzielę, dzień wolny powinien zostać oddany w okresie 6 dni przed lub po jej dacie lub do końca okresu rozliczeniowego. Natomiast w przypadku pracy w święto dzień wolny powinien zostać zwrócony do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli nie jest to możliwe, pracownik nabywa prawo do uzyskania dodatku pieniężnego w wysokości pełnej stawki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.