KRUS: Od 2016 r. zmiany w zasiłku macierzyńskim

KRUS informuje, że od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady przyznawania i wypłaty zasiłków macierzyńskich dla ubezpieczonych rolników i domowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KRUS: Od 2016 r. zmiany w zasiłku macierzyńskim

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 paź 2015 21:07


Komu przysługuje zasiłek macierzyński według nowych zasad?

Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy lub na wniosek, która:

- jest matką albo ojcem dziecka,

- przysposobiła dziecko w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia;

- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia, jeżeli w tym czasie został złożony wniosek o przysposobienie;

- przyjęła dziecko w wieku do 7. roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.

Kiedy ojciec będzie mógł ubiegać się o zasiłek?

Ubezpieczony – ojciec dziecka będzie mógł się ubiegać o zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia przez matkę dziecka tylko w przypadku:

- skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,

- śmierci matki dziecka,

- porzucenia dziecka przez matkę.

Zasiłek macierzyński jako świadczenie okresowe będzie przysługiwał przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego ulegnie wydłużeniu w przypadku urodzenia przy jednym porodzie większej liczby dzieci. 

Osobie uprawnionej do zasiłku macierzyńskiego będzie przysługiwał w tym samym czasie jeden zasiłek macierzyński bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Kiedy nie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał, jeżeli:

- co najmniej jeden z rodziców dziecka lub osoba, która przyjmie dziecko na wychowanie, otrzyma zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego,

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magdalena 2016-11-24 13:39:34

Drodzy oburzeni: do tej pory po urodzeniu 1 dziecka rodzice, którzy są na ZUSie dostawali 1 zasiłek macierzyński, który brała najczęściej matka, ale po jakimś czasie mógł skorzystać z niego ojciec, jeśli matka wracała do pracy; rodzice, którzy są na KRUSie brali 1 zasiłek, który mógł wziąć ojciec bądź matka - fakt, że niski, ale i składki nie są tak wysokie jak w ZUSie; natomiast matka na ZUSie i ojciec na KRUSie - 2 zasiłki macierzyńskie, chociaż chyba 1 wystarcza za opiekę nad dzieckiem. Była to jawna niesprawiedliwość - zasiłek ma zadośćuczynić stracie wynagrodzenia w razie niemożności wykonywania pracy osobiście i przez solidaryzm społeczny my, jako społeczeństwo, przyjęliśmy, że będziemy osobom, które z racji wychowywania nowego obywatela nie mogą pracować płacić "pensję". Dlaczego uważacie, że mamy płacić dwie pensje? Jedno dziecko, jedna opieka, jeden zasiłek macierzyński. A że różne rodzaje ubezpieczeń, jakież to ma znaczenie?

do 2016-03-04 11:27:19

wszystko pęknie i ładnie damy wam damy ,ale po tyłkach .Niby się należy ,a jak chcesz złożyć wniosek to słyszysz ale sie nie należy .Ja jestem mimo młodego wieku na rencie z powodu wypadku i raka obu piersi .No niestety od 1 lutego z 625 zl renty obcieli to do 325 zł .I fakt ten przekreśla, że mojemu dziecku nie należa sie te pieniądze bo ma chorą matke .Za tą super jałmużnę można leczyć sie i wychowywać dziecko. .Matkom na macieżyńskim zaokrąglają do tego tys jak brakuje ,a tu jak śmiecia traktują .Jednym słowem są dwa rodzaje ludzi lepsi i gorsi .Tylko czemu zaczyna się ten podział już od niemowlaków.

ka 2016-01-18 12:48:31

to banda złodziej tu niby dają udają dobrych ale kosztem innych powinni to zmienić nie można tak okradać innych boją się że rolnicy się wzbogacą niby czym niech sami zobaczą jak jest ciężko i jaka to praca jak ciągle trzeba wkładać w gospodarstwo i marne grosze zostają. oni są mądrzy siedzą z dupą kasę biorą i śmieją się nie ujmując tu nikomu tak zwanych głupków którzy harują od świtu do zmierzch a te pieniądze były dla dziecka przecież ile trzeba wydać na wszystkie szczepionki ochronne dla dziecka ta kwota która była zapewniała to a teraz to skąd wziąć po prostu okradli maleńkie dzieci