Krótsza praca w Wigilię i w Wielki Piątek podzieliła posłów

• PiS oraz Kukiz'15 popierają projekt autorstwa PSL dotyczący skrócenia czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin.
• PO oraz Nowoczesna opowiadają się za odrzuceniem tej propozycji w pierwszym czytaniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krótsza praca w Wigilię i w Wielki Piątek podzieliła posłów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 maj 2016 16:24


Podczas piątkowego (13 maja) pierwszego czytania tego projektu w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Krzysztof Paszyk (PSL) tłumaczył, że propozycja nie przewiduje wprowadzenia żadnych nowych dni wolnych od pracy. Zakłada jedynie, iż Wielki Piątek i 24 grudnia, czyli Wigilia byłyby dniami, w których czas pracy nie może przekraczać czterech godzin na dobę, przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia za cały dzień pracy.

Pracownicy chcą krócej pracować

Jak podkreślał, propozycja jego ugrupowania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników i "określa jasne zasady, którymi mogą kierować się pracodawcy". Dodał, że zgodnie z wyliczeniami ludowców nowe regulacje, które miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r., kosztowałyby gospodarkę ok. 300 mln zł.

Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że dniami wolnymi od pracy są: niedziele oraz 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 i 3 maja, Zielone Świątki, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie.

Pozytywnie o propozycji PSL wyraziła się posłanka PiS Urszula Rusecka, która podkreślała, że jej partia "bez względu na to czy jest opozycji, czy rządzi zawsze stoi na straży dobrych rozwiązań społecznych". "W związku z powyższym PiS uważa, że proponowane zmiany powinny być przedmiotem dalszego procedowania w komisjach" - stwierdziła.

Za dalszymi pracami nad tym projektem opowiedział się również poseł Kukiz'15 Wojciech Bakun. Zaznaczał jednak, że "projekt ten przejawia cechy bardzo populistycznego". W jego ocenie być może warto byłoby zastanowić się nad ustanowieniem Wigilii i Wielkiego Piątku wolnymi od pracy, jednak - jak podkreślił - po rzetelnych analizach, jaki będzie bilans zysków i strat.

Problem dla firm pracujących 24h na dobę

Odmiennego zdania była Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO), która oceniła, że projekt ludowców został "przygotowany w pośpiechu i bez głębszej analizy".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.