Kosiniak-Kamysz: zmiana ws. rodziców I kwartału we wtorek na rządzie

0 0
Kosiniak-Kamysz: zmiana ws. rodziców I kwartału we wtorek na rządzie

We wtorek Rada Ministrów zajmie się zmianą w projekcie ustawy, dzięki której rodzice dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. będą objęci korzystniejszymi rozwiązaniami dotyczącymi urlopów rodzicielskich - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. - poinformował w piątek po spotkaniu z "matkami I kwartału" premier Donald Tusk. Prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Minister wyjaśnił, że jedyną zmianą obecnego projektu będzie termin obowiązywania nowych zasad - nie od 1 września, a od 17 czerwca. "W projekcie zmieniamy tylko datę wejścia w życie. Zakładaliśmy 1 września - zmieniamy ją na 17 czerwca. Taką poprawkę we wtorek przyjmie pewnie Rada Ministrów" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że rząd chce zająć się zapowiedzianą przez premiera zmianą jak najszybciej, by parlament miał czas zająć się projektem, a prezydent w terminie podpisać ustawę.

Szef resortu pracy zaznaczył, że nie zmieniają się żadne planowane merytoryczne warunki nowych rozwiązań. Nie zmieniają się też projektowane procedury - wystarczy krótka informacja do pracodawcy, który sam załatwia formalności dotyczące urlopu z ZUS-em.

"Ci rodzice, którzy 17 czerwca będą już na urlopie, będą mieli możliwość wzięcia urlopu płatnego w 60 proc. Płatny w 80 proc. urlop będą mogły wziąć te rodziny, których dzieci urodzą się po wejściu w życie przepisów" - wyjaśnił zapisy projektu.

Pytany, czy zmiana nie krzywdzi kolejnej grupy dzieci i rodziców - np. rodziców z IV kwartału 2012 r. powiedział, że zawsze w jakiejś grupie zostanie niedosyt po takiej decyzji.

"Tu jednak jest argument objęcia tym nowym rozwiązaniem wszystkich dzieci urodzonych w jednym roczniku. To na początku nie było możliwe ze względów na brak możliwości finansowe budżetu państwa, ale teraz zrobiła się do tego działania przestrzeń" - powiedział PAP minister. "Od początku naszą intencją było objęcie tym rozwiązaniem jak największej grupy osób" - dodał.

W piątek premier podkreślił, że pieniądze na ten cel nie zwiększą deficytu budżetowego. Jak mówił, po pierwszym kwartale 2013 r. wiadomo, że koszty obsługi długu zagranicznego na pewno będą niższe o ponad 300 mln zł, a może o 350 mln zł. Część pieniędzy będzie pochodziła z rezerwy celowej na zarządzenia kryzysowe wykorzystywanych w przypadku powodzi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • A te mamy któe kończą urlop przed 17.06 bo rozpoczęły go w grudniu 2012 a ich dzieci przyszły na świat na początku stycznia 2013? Chyba zmiana daty w tym przypadku nic nie da bo oni nie załapią sie na roczny urlop.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.