Kosiniak-Kamysz: W najbliższych latach powstanie 430 tys. miejsc pracy

0 0
Kosiniak-Kamysz: W najbliższych latach powstanie 430 tys. miejsc pracy
Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PTWP

Minister pracy uważa , że potrzeba wzrostu zarobków w obszarze między płacą minimalną a średnią. Jego zdaniem możliwe jest też jednocyfrowa stopa bezrobocia.

Jeżeli utrzymamy wskaźnik wzrostu gospodarczego na poziomie ponad 3 proc., jest możliwy do osiągnięcia jednocyfrowy poziom rejestrowanego bezrobocia – powiedział w Krakowie dziennikarzom Władysław Kosiniak-Kamysz. - W wakacje ten poziom powinien być z dużą pewnością osiągnięty, ale ważne jest jego utrzymanie do końca 2015 r. – zaznaczył minister. Zastrzegł, że będzie to zależeć i od wzrostu gospodarczego, i od szybkiego uruchomienia Europejskiego Funduszu Społecznego.

Minister mówił, że obecnie pracuje ponad 16 mln Polaków – najwięcej od 1989 r. i większość z nich ma umowy o pracę. - Firmy badawcze i analityczne dają dobrą perspektywę dla Polski, że w najbliższych dwóch latach powstanie ok. 430 tys. nowych miejsc pracy – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Jak wskazał, w statystykach europejskich Polska - obok Niemiec – jest krajem, w którym w ostatnich siedmiu latach najdynamiczniej spada bezrobocie i najbardziej rośnie wskaźnik zatrudnienia.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Mamy wysoką dynamikę tworzenia miejsc pracy

- Te dane muszą się przełożyć na odczucia indywidualnych osób - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował, w ostatnim miesiącu w urzędach pracy było prawie 100 tys. ofert i jest to jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach.

Szef resortu pracy ocenił, że "najgorsze w tym roku mamy już za sobą". - Najtrudniejszy był styczeń, luty pokazał, że jest stabilizacja i dużo ofert pracy. Wydaje się, że w marcu jest możliwy spadek stopy bezrobocia - uważa Kosiniak-Kamysz. (Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12,1 proc., w lutym 12 proc.).

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Polska gospodarka od dawna nie zatrudniała tylu osób, co obecnie

Zdaniem ministra, wyzwaniem jest podniesienie płac, nie tylko płacy minimalnej. - Potrzeba wzrostu płac szczególnie w obszarze pomiędzy płacą minimalną a średnią – powiedział minister.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.