Kosiniak-Kamysz: W najbliższych latach powstanie 430 tys. miejsc pracy

Minister pracy uważa , że potrzeba wzrostu zarobków w obszarze między płacą minimalną a średnią. Jego zdaniem możliwe jest też jednocyfrowa stopa bezrobocia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: W najbliższych latach powstanie 430 tys. miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 mar 2015 13:48


Jeżeli utrzymamy wskaźnik wzrostu gospodarczego na poziomie ponad 3 proc., jest możliwy do osiągnięcia jednocyfrowy poziom rejestrowanego bezrobocia – powiedział w Krakowie dziennikarzom Władysław Kosiniak-Kamysz. - W wakacje ten poziom powinien być z dużą pewnością osiągnięty, ale ważne jest jego utrzymanie do końca 2015 r. – zaznaczył minister. Zastrzegł, że będzie to zależeć i od wzrostu gospodarczego, i od szybkiego uruchomienia Europejskiego Funduszu Społecznego.

Minister mówił, że obecnie pracuje ponad 16 mln Polaków – najwięcej od 1989 r. i większość z nich ma umowy o pracę. - Firmy badawcze i analityczne dają dobrą perspektywę dla Polski, że w najbliższych dwóch latach powstanie ok. 430 tys. nowych miejsc pracy – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Jak wskazał, w statystykach europejskich Polska - obok Niemiec – jest krajem, w którym w ostatnich siedmiu latach najdynamiczniej spada bezrobocie i najbardziej rośnie wskaźnik zatrudnienia.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Mamy wysoką dynamikę tworzenia miejsc pracy

- Te dane muszą się przełożyć na odczucia indywidualnych osób - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował, w ostatnim miesiącu w urzędach pracy było prawie 100 tys. ofert i jest to jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach.

Szef resortu pracy ocenił, że "najgorsze w tym roku mamy już za sobą". - Najtrudniejszy był styczeń, luty pokazał, że jest stabilizacja i dużo ofert pracy. Wydaje się, że w marcu jest możliwy spadek stopy bezrobocia - uważa Kosiniak-Kamysz. (Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12,1 proc., w lutym 12 proc.).

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Polska gospodarka od dawna nie zatrudniała tylu osób, co obecnie

Zdaniem ministra, wyzwaniem jest podniesienie płac, nie tylko płacy minimalnej. - Potrzeba wzrostu płac szczególnie w obszarze pomiędzy płacą minimalną a średnią – powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.