Kosiniak-Kamysz o "pracy dla młodych": To szansa na stabilne zatrudnienie

- To jest dopełnienie naszego programu - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MPiPS o uchwalonej noweli dot. refundacji zatrudnienia młodych. Przez 3 lata z pomocy będzie mogło skorzystać około 100 tys. osób do 30. roku życia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz o "pracy dla młodych": To szansa na stabilne zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

27 wrz 2015 12:00


- Wczoraj parlament zaakceptował nasz program "praca dla młodych": oznacza to 100 tys. miejsc pracy i dofinansowanie ok. 28 tys. zł na rok dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika do 30. roku życia na umowę etatową przynajmniej na dwa lata - powiedział minister w sobotę 26 września w Krakowie.

- To jest dopełnienie naszego programu, największa oferta wsparcia przedsiębiorców w zatrudnianiu osób młodych. To jest też szansa dla młodych ludzi na stabilne zatrudnienie na umowę o pracę - podkreślił minister.

Jak dodał, w pierwszej kolejności do tego programu będą mogli przystąpić wszyscy ci, którzy są absolwentami i wchodzą na rynek pracy, ale również ci, którzy wykonują umowę-zlecenie i wskażą swojemu pracodawcy możliwość skorzystania z tej formy zatrudnienia i dofinansowania.

Czytaj też: Refundacja zatrudnienia młodych bezrobotnych. Projekt wraca do sejmu

- To jest dla absolwentów zarówno szkół wyższych, jak i średnich, więc stawiamy na fachowców, bo trzeba postawić na kształcenie dualne - w jednym czasie nauka i praktyka - dodał minister.

3 mld zł na refundacje

Omówione przez ministra przepisy zakładają, że koszty refundacji mają być finansowane z Funduszu Pracy. Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych ludzi miałoby trafić z tego źródła 3 mld zł. Refundację będzie można otrzymać od 1 stycznia 2016 r.

Według uchwalonych zmian pracodawca za zatrudnienie młodych ludzi przez rok będzie otrzymywał comiesięczny zwrot w wysokości najniższego wynagrodzenia.

Przez kolejne 12 miesięcy będzie miał obowiązek nadal zatrudniać takiego pracownika, ale już ze swoich środków. Będzie miał jednak dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego i pieniędzy na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych.

Rząd w stanowisku do uchwalonego projektu ocenił, że możliwe jest sfinansowanie w 2016 r. dodatkowych wydatków na refundację w kwocie nieprzekraczającej 700 mln zł, a w kolejnych latach do 1 mld 50 mln zł.

Według rządu w pierwszym roku funkcjonowania nowych rozwiązań z pomocy może skorzystać około 30 tys. bezrobotnych do 30. roku życia, a przez trzy lata - 100 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.