Kosiniak-Kamysz, MPiPS, upały: Przepisy to jedno, rozsądek pracodawcy drugie

W czasie upałów pracodawcy mają obowiązki względem pracodawców. - Ustawy i przepisy nie zagwarantują jednak wszystkiego - mówi szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz, MPiPS, upały: Przepisy to jedno, rozsądek pracodawcy drugie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 sie 2015 8:45


Pracodawcy mają w czasie upałów obowiązki wobec pracowników, wynikające z przepisów prawa, m.in. zapewnienie im napojów, ale to zdrowy rozsądek powinien podpowiadać właściwe rozwiązania - przypomina Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pracodawca może skrócić godziny pracy

"Pamiętajmy o obowiązku dostarczenia wody pitnej dla pracowników, jeżeli upały się utrzymują i temperatura jest wysoka. Pamiętajmy o tym, by nie tracić zdrowego rozsądku, bo ustawy i przepisy nie zagwarantują wszystkiego; myślenie jest zawsze najważniejsze" - podkreślił w czwartek minister pracy i polityki społecznej w Warszawie.

Minister wskazał, że pracodawca podczas upałów - widząc że sytuacja jest "ekstremalna" - może zwolnić wcześniej pracowników z pracy lub organizować im dodatkowe przerwy.

Przy temperaturze przekraczającej 25 stopni C na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni C w pomieszczeniu pracy istnieje obowiązek zapewnienia pracownikom zimnych napojów. Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

Przepisy nie regulują górnej granicy temperatury

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. W biurach nie może być ona niższa niż 18 st. C. Przepisy nie regulują górnej granicy temperatury. Wymagają natomiast, aby w pomieszczeniach zapewniona była wymiana powietrza.

Przepisy przewidują także np., że każda osoba, wykonująca prace "brudzące" na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawiona dostępu do bieżącej wody, musi mieć zapewnione do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.