Kopacz: PO ma pomysł jak skutecznie walczyć ze śmieciówkami

W programie PO znajdzie się skuteczny sposób rozwiązania kwestii tzw. umów śmieciowych - zapewniła premier Ewa Kopacz. Jak powiedziała, rozwiązanie będzie się wiązało ze stażem pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz: PO ma pomysł jak skutecznie walczyć ze śmieciówkami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 cze 2015 20:15


Premier przyjechała w poniedziałek do Katowic, gdzie we wtorek (30 czerwca) odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rządu, na którym ma zostać przyjęty tzw. program dla Śląska.

Koniec umów śmieciowych

Po przyjeździe szefowa rządu m.in. spotkała się z przedstawicielami central związków górniczych. Na briefingu po tym spotkaniu została zapytana m.in., kiedy zlikwidowane zostaną tzw. umowy śmieciowe.

"To PO wykonała kawał dobrej roboty - już w tej chwili ozusowaliśmy umowy śmieciowe - czyli pierwszy krok zrobiliśmy" - powiedziała Kopacz.

Poinformowała, że jej pomysł ws. umów śmieciowych, który "zawarty będzie w programie Platformy Obywatelskiej, będzie powiązany nie z pracodawcą, ale ze stażem pracy".

"Chcę wyeliminować umowy śmieciowe. Ale nie chcę wylać dziecka z kąpielą. To nie chodzi o to, żeby dzisiaj jednym, głównym cięciem również pozbawić ludzi pracy. Wszystko musi odbywać się płynnie, ale proszę mi uwierzyć, tu publicznie deklaruję, (...) że w moim programie znajdzie się rozwiązanie dla skutecznej walki z umowami śmieciowymi" - powiedziała Kopacz.

Oskładkowanie umów zleceń

Na mocy uchwalonej w październiku ub.r. ustawy, od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowe będzie odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2015 r. ozusowane są dochody członków rad nadzorczych.

Uchwalone jesienią ub.r. zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych uniemożliwiają też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać ozusowania. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

Program PO ma być gotowy na początku września, a przedtem skonsultowany z obywatelami. Szczegółowe propozycje programowe PO przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi opracować ma specjalny zespół powołany w czerwcu. Niektóre z elementów nowego programu PO przedstawione zostały na czerwcowej konwnencji partii - są to: wzrost płacy minimalnej, rozwiązanie problemu umów śmieciowych, budżety obywatelskie na każdym szczeblu samorządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

śmiać się czy płakać 2015-06-30 06:57:36

Jak to, teraz będą walczyć z tym co sami wprowadzili ?