Kopacz: Niech PiS weźmie odpowiedzialność za 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku

0 0
Kopacz: Niech PiS weźmie odpowiedzialność za 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku
Platforma Obywatelska "podjęła trudną decyzję i zreformowała wiek emerytalny, wydłużając go do 67 lat" (Fot. PTWP)

- Niech PiS weźmie odpowiedzialność za tych blisko 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku - mówi premier Ewa Kopacz.

Podczas konferencji prasowej w Warce szefowa rządu odniosła się do jednego z pytań referendalnych zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę na temat obniżenia wieku emerytalnego i powiązania go ze stażem pracy.

Trudna decyzja PO

Premier przypomniała, że to Platforma Obywatelska "podjęła trudną decyzję i zreformowała wiek emerytalny, wydłużając go do 67 lat".

"To nie było dlatego, że chcieliśmy dokuczyć Polakom, to nie było dlatego, że wstaliśmy lewą lub prawą nogą i wymyśliliśmy sobie taki projekt ustawy" - mówiła Kopacz. "Wzięliśmy odpowiedzialność za stabilność finansową państwa, stabilność ekonomiczną każdej rodziny, a także stabilność ekonomiczną przyszłych emerytów i rencistów i tych, którzy przez wiele lat będą brać emerytury i dlatego taka decyzja, która nie była łatwa" - dodał premier.

Czytaj też: Szydło: Jeszcze w tej kadencji Sejm może obniżyć wiek emerytalny i podnieść kwotę wolną od podatku

"Mieliśmy odwagę wziąć odpowiedzialność za tę trudną decyzję" - dodała. "Rozpisywanie referendum, to przerzucanie odpowiedzialności na obywateli, bo można wiek emerytalny skrócić ustawą, jak my go wydłużyliśmy" - podkreśliła premier.

"Dlatego PiS nie chce tego zrobić, skoro tak mocno kroczy do zwycięstwa" - pytała. "Niech weźmie odpowiedzialność za takie decyzje, niech weźmie odpowiedzialność za tych blisko 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku" - powiedziała szefowa rządu.

Jeśli - kontynuowała Kopacz - z jednej strony, PiS będzie rozdawał, to z drugiej strony zabierze. "Niech nie szukają odpowiedzialnych za to, umywając ręce, mówiąc, to obywatele tak zdecydowali. Niech politycy, którzy przez tych obywateli są wybrani, wezmą odpowiedzialność w parlamencie głosując nad taką czy inną ustawą" - dodała.

Październikowe referendum

Prezydent Andrzej Duda skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby odbyć się 25 października wraz z wyborami parlamentarnymi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.