Kontrowersyjna reforma prawa pracy we Francji wejdzie w życie. Z parlamentem czy bez

• W obliczu sprzeciwu części posłów lewicy, socjalistyczny rząd Francji potwierdził we wtorek (5 lipca), że chce wprowadzić kontrowersyjne reformy prawa pracy z pominięciem parlamentu.
• Projekt od czterech miesięcy wywołuje gwałtowne protesty uliczne w całym kraju.
•Zakłada m.in. wydłużenie tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kontrowersyjna reforma prawa pracy we Francji wejdzie w życie. Z parlamentem czy bez

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

5 lip 2016 18:09


Premier Manuel Valls tłumaczył w Zgromadzeniu Narodowym, że reforma prawa pracy jest niezbędna w zglobalizowanym świecie, i podkreślał, że przyczyni się ona do "postępu społecznego". Dlatego potwierdził, że rząd postanowił ponownie skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 49 ust. 3 konstytucji, który stanowi, że rząd może wprowadzić ustawy bez poddawania ich pod głosowanie w parlamencie.

Ponieważ przepis ten prowadzi do wyraźnej przewagi władzy wykonawczej nad ustawodawczą, bywa we Francji krytykowany jako niedemokratyczny, bo pozwala pominąć zdanie parlamentarnej większości. Mimo to zachowano go, wprowadzając niewielkie obostrzenia, przy okazji zmian w konstytucji V Republiki w 2008 roku.

Reforma przygotowana przez rządzących socjalistów ma uelastycznić rynek pracy i pomóc walczyć z bezrobociem, które przekracza 10 proc. Jego redukcja to teraz główny cel prezydentury Francois Hollande'a. Ale lewe skrzydło Partii Socjalistycznej uważa projekt za zbyt radykalny, podobnie jak związkowcy, studenci i licealiści, którzy niemal co tydzień wychodzili z protestami na ulice. Szczyt protestów przypadł 31 marca, kiedy to w różnych miastach kraju demonstrowało ok. 390 tys. osób.

Zmiany w ustawodawstwie, które chce przeforsować rząd, otwierają drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji. Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odszkodowań, a także osłabienie praw związkowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.