Kontrowersje wokół składek od umów-zleceń

Obecnie obowiązek odprowadzania składek od umów-zleceń dotyczy tylko pierwszego kontraktu. Rząd jednak chce, aby obejmował on wszystkie umowy-zlecenia. W takim wypadku firmy mogą czekać nawet sześć miesięcy na rozliczenie ubezpieczeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kontrowersje wokół składek od umów-zleceń

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

18 lis 2013 10:28


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", firmy zatrudniające osoby na podstawie umowy-zlecenia będą zwolnione z tego obowiązku, jeśli łączna kwota wszystkich takich umów w danym miesiącu przekroczy płacę minimalną. Problemem jest jednak sposób sumowania umów-zleceń.

- W przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia wypłata wynagrodzenia następuje w różnych terminach. Może się więc zdarzyć, gdy liczba operacji będzie bardzo duża, że sprawdzenie podstaw wymiaru składek np. za kwiecień nastąpi dopiero w listopadzie lub nawet w grudniu - mówi na łamach "DGP" Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS.

Na to firmy nie mogą sobie pozwolić. Rozwiązaniem mogłoby stać się płacenie zaliczki na składkę - ewentualne dopłaty lub nadpłaty byłyby rozliczane, po tym, jak sprawą zajmie się ZUS - informuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.