Kontrowersje wokół składek od umów-zleceń

0 0
Kontrowersje wokół składek od umów-zleceń

Obecnie obowiązek odprowadzania składek od umów-zleceń dotyczy tylko pierwszego kontraktu. Rząd jednak chce, aby obejmował on wszystkie umowy-zlecenia. W takim wypadku firmy mogą czekać nawet sześć miesięcy na rozliczenie ubezpieczeń.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", firmy zatrudniające osoby na podstawie umowy-zlecenia będą zwolnione z tego obowiązku, jeśli łączna kwota wszystkich takich umów w danym miesiącu przekroczy płacę minimalną. Problemem jest jednak sposób sumowania umów-zleceń.

- W przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia wypłata wynagrodzenia następuje w różnych terminach. Może się więc zdarzyć, gdy liczba operacji będzie bardzo duża, że sprawdzenie podstaw wymiaru składek np. za kwiecień nastąpi dopiero w listopadzie lub nawet w grudniu - mówi na łamach "DGP" Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS.

Na to firmy nie mogą sobie pozwolić. Rozwiązaniem mogłoby stać się płacenie zaliczki na składkę - ewentualne dopłaty lub nadpłaty byłyby rozliczane, po tym, jak sprawą zajmie się ZUS - informuje "DGP".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.