Kontrole PIP: Handel 15 sierpnia? Będą sprawdzać sklepy całym kraju

• 15 sierpnia Państwowa Inspekcja Pracy skontroluje otwarte w to święto placówki handlowe - poinformował w czwartek (4 sierpnia) Zbigniew Ryfka, zastępca Głównego Inspektora Pracy.
• Zapowiedział, że w każdym z okręgów przeprowadzonych zostanie minimum 15 kontroli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kontrole PIP: Handel 15 sierpnia? Będą sprawdzać sklepy całym kraju

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

4 sie 2016 14:26


Kontrola PIP ma objąć cały kraj. Poprzednia specjalna kontrola dotycząca przestrzegania zasad dotyczących zakazu pracy w święto odbyła się osiem lat temu.

- Inspektorzy pracy sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę, przygotowanie do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp - powiedział Ryfka w czwartek (4 sierpnia) dziennikarzom. - Kontrolowani będą też pracujący cudzoziemcy, czy wypłacane jest wynagrodzenie, czy zachowane są przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy - dodał.

PIP podała, że podczas kontroli, w tym roku inspektorzy pracy stwierdzili do tej pory 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników. W 2015 r. podczas całego roku skontrolowano 727 placówek i ujawniono 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 pracodawców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Głównymi nieprawidłowościami, których będą szukać inspektorzy PIP będą zatrudnianie pracowników, na co dzień zatrudnionych na umowy o pracę na podstawie innych umów - cywilnoprawnych, zawieranie takich umów pozornie, choć osoby te pracują na zasadach umowy o pracę - pod nadzorem kierownictwa oraz w określonym miejscu i czasie.

PIP będzie też sprawdzała legalność zatrudnienia - czy obsługujący klientów nie pracują "na czarno", czy cudzoziemcy przebywają i pracują zgodnie z polskim prawem. Obejrzą też bieżącą ewidencję czasu pracy, zgodność z prawem poziomu i zasad wynagradzania i czy udzielany jest dzień wolny za pracę w niedzielę.

Zakaz pracy w święta obowiązuje od października 2007 r. i dotyczy wszelkich prac wykonywanych w placówkach handlowych. PIP przypomina, że przepisy nie zakazują zamykania sklepów, bo mogą w nich pracować wtedy ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Za złamanie przepisów można dostać mandat - od 1 tys. do 2 tys. zł, - gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu - wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł.

- Pracujący w święto inspektorzy PiP otrzymają za pracę dzień wolny - wyjaśnił Ryfka.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.