Konsultanci zastanawiają się nad rezygnacją. Nie chcą być kontrolowani

Cześć konsultantów wojewódzkich rozważa rezygnację z tej funkcji w proteście przeciwko niejasnym - ich zdaniem - przepisom, które nakazują im składać oświadczenia majątkowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konsultanci zastanawiają się nad rezygnacją. Nie chcą być kontrolowani

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/Gazeta Wyborcza

www.rynekzdrowia.pl

21 lis 2014 12:58


Przepisy po nowelizacji ustawy o konsultantach krajowych i wojewódzkich, która weszła w życie 11 września stanowią, że w ciągu trzech miesięcy od tej daty konsultanci mają złożyć pierwsze oświadczenia, w których poinformują ministra zdrowia bądź wojewodę o swoich dodatkowych dochodach.

Czytaj też: NIK skontroluje, czy lekarze nie nadużywają klauzuli sumienia?

Termin mija 11 grudnia i kto nie złoży oświadczenia do tego czasu, automatycznie straci stanowisko. Wprowadzenie oświadczeń, według Ministerstwa Zdrowia, ma zapobiec konfliktowi interesów i korumpowaniu lekarzy przez firmy farmaceutyczne. Oświadczenia będzie weryfikować CBA.

Według Marka Zabłockiego, prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Olsztynie, większość spośród prawie setki konsultantów w regionie może zdecydować się na rezygnację z funkcji. Jak mówi, taki wniosek można wyciągnąć po spotkaniu konsultantów z prawnikami izby lekarskiej, które odbyło się w ubiegłym miesiącu.

Czytaj też: Lekarze - ta grupa zawodowa najgorzej oceniana jest w Polsce

Niektórzy zapowiadają, że przed decyzją o ewentualnej rezygnacji z funkcji liczą na wyjaśnienie wątpliwości związanych z nowymi przepisami. Ich zdaniem przepisy są niejasne i można je interpretować w zależności od dobrej woli tego, kto interpretuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.