Kongres Kobiet apeluje o obowiązkowe urlopy dla ojców

Kongres Kobiet w liście otwartym do rządu apeluje o obowiązkowe urlopy dla ojców. Chodzi o włączenie ich w większym stopniu w opiekę nad dziećmi - w przeciwnym razie wydłużenie urlopów rodzicielskich osłabi pozycję kobiet na rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kongres Kobiet apeluje o obowiązkowe urlopy dla ojców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 kwi 2013 20:14


Kongres Kobiet chce wprowadzenia korekt do projektowanej nowelizacji projektu Kodeksu pracy wydłużającej do roku urlopy dla młodych rodziców. "Ustawa powinna w dużo większym stopniu uwzględniać aspiracje zawodowe kobiet, potrzeby opiekuńcze ojców i prawo dzieci do budowania głębokich więzi z obojgiem rodziców. Powinna wzmocnić partnerski model rodziny" - mówiła w środę na konferencji prasowej Agnieszka Graff z Rady Programowej Kongresu Kobiet.

Podkreśliła, że w projektowanym kształcie ustawa umocni stereotypy zamykające kobiety w domu i osłabi ich pozycję na rynku pracy.

W projekcie rząd proponuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 31 do 37 tygodni w przypadku porodu mnogiego (w zależności od liczby dzieci). Ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, gdy matka zrezygnuje z niego co najmniej po 14 tygodniach po porodzie - to się nie zmieni. Dodatkowy urlop, który obecnie trwa cztery tygodnie, zostanie wydłużony do sześciu, korzystać z niego będą mogli oboje rodzice na takich samych zasadach.

Obecnie przepisy gwarantują mężczyznom również prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie może z niego skorzystać matka; jeśli nie wykorzysta go ojciec, urlop przepada.

Nowością będzie urlop rodzicielski, który przysługiwać ma na równych prawach ojcu i matce. Będzie można z niego skorzystać wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego.

Obecnie, jak i po wprowadzeniu zmian, ojciec może skorzystać z urlopu pod warunkiem, że matka ma do niego prawo. Prawo ojca warunkowane jest więc prawem matki, podczas gdy matka ma prawo do urlopu niezależnie od uprawnień ojca.

"Kongres Kobiet zdecydowanie sprzeciwia się dyskryminacji ojców w sferze opiekuńczej" - podkreśliła Graff. Przekonywała, że roczny urlop rodzicielski bez części zastrzeżonej tylko dla ojców i bez kampanii na rzecz "aktywnego ojcostwa" w praktyce będzie rocznym urlopem macierzyńskim, a swoboda wyboru, które z rodziców korzysta z urlopu, będzie fikcją w sytuacji, gdy mężczyźni zarabiają przeciętnie 20 proc. więcej od kobiet, a szefowie oczekują od nich pełnej dyspozycyjności.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.