Konfederacja Lewiatan: Niższy wiek emerytalny to dyskryminacja kobiet

0 0
Konfederacja Lewiatan: Niższy wiek emerytalny to dyskryminacja kobiet
Prezydent przyczynia się do dyskryminacji kobiet na rynku pracy - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. /Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan jest zdania, że projekt obniżenia wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn, a kobiet do 60 lat wcale nie jest dla kobiet korzystny. Nazywa go niedźwiedzią przysługą.

Jego zdaniem propozycja prezydenta radykalnie pogorszy sytuację kobiet na rynku pracy.

- Jeżeli wiek emerytalny kobiet będzie o 5 lat niższy od wieku emerytalnego mężczyzn, to pracodawcy będą zwalniać kobiety o po prostu 5 lat wcześniej, by uniknąć objęcia ich przez okres ochronny, w którym pracownikowi nie można zmienić warunków pracy - mówi Mordasewicz.

Poza tym, zaznacza, pracodawcy będą mieli większe obawy przed zatrudnianiem kobiet.

- Posłużę się przykładem. Wysyłam na kursy komputerowe pracowników. Kurs taki kosztuje około 30 tys. złotych. Jeżeli mam wydać 30 tys. złotych, a kobieta będzie pracować u mnie 5 lat, natomiast mężczyzna 10 lat, to kogo wyślę na kurs? - zwraca uwagę Mordasewicz.

O połowę więcej

Ekspert Lewiatana dodaje, że ponieważ wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału oraz od spodziewanego czasu życia na emeryturze, w wyniku reformy prezydenta emerytury kobiet będą dwukrotnie niższe niż emerytury mężczyzn.

- Jeżeli kobieta przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat, zamiast 60, to jej emerytura jest o blisko 50 procent wyższa. Dla kobiet o niskich kwalifikacjach oznacza to emeryturę 1500 zł zamiast 1000 zł, dla kobiet o wyższych kwalifikacjach 3 tys. zł, a nie 2 tys. zł - przekonuje.

- Moim zdaniem prezydent wyświadcza kobietom naprawdę niedźwiedzią przysługę, bo przyczynia się do ich dyskryminacji na rynku pracy - dodaje Mordasewicz.

Zaścianek Europy

Jego zdaniem, jeśli reforma prezydenta Dudy wejdzie w życie, staniemy się zaściankiem Europy. Bo w większości krajów europejskich wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest równy.

Fikcją jest też - zdaniem Mordasewicza - stanowisko prezydenta, że jak ktoś będzie chciał dłużej pracować, będzie to możliwe.

- W Polsce 90 procent osób przechodzi na emeryturę w momencie nabycia uprawnień. Także pracodawcy niechętnie utrzymują takie osoby w pracy, bo na ogół na 5 lat przed przejściem na emeryturę przestają one w siebie inwestować i doskonalić kwalifikacje - przekonuje ekspert.

Wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat - przewiduje podpisany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • idiota

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.