Konfederacja Lewiatan: Czekają nas wyższe podatki

0 0
Konfederacja Lewiatan: Czekają nas wyższe podatki
Deficyt budżetowy w 2016 ma pozostać niemal niezmieniony tylko dzięki większym dochodom budżetowym. /Fot. Pexels

Jak poinformował minister finansów Paweł Szałamacha deficyt budżetowy w 2016 roku wyniesie 54,7 mld złotych, PKB wzrośnie o 3,8 proc., a inflacja osiągnie 1,7 proc. Zdaniem Jacka Adamskiego z Lewiatana zapłacą za to konsumenci i osoby mające oszczędności.

- Już projekt budżetu na 2016 rok przedstawiony przez ustępujący rząd koalicji PO/PSL stanowił krok wstecz na drodze ku równoważeniu finansów publicznych - komentuje Jacek Adamski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Szybszy wzrost wydatków budżetowych niż dochodów oznaczał aż 54,6 mld zł deficytu czyli 2,8-2,9 proc. wielkości nominalnej PKB w 2016 roku, wobec 46 mld zł przewidywanego wykonania w br. Ówczesny rząd uznał, że kontynuacja poluzowania fiskalnego, jednak w ramach reguły wydatkowej, jest celowa ze względów społecznych.

Nowy rząd PIS idzie dużo dalej i właśnie wprowadził autopoprawkę budżetu, zmierzającą do znacznego powiększenia już nadmiernych wydatków w 2016 - z 351,5 mld zł (PO) do 368 mld zł (PIS). Deficyt budżetowy w 2016 ma pozostać niemal niezmieniony wobec planów PO/PSL tylko dzięki zaplanowaniu znacznego przyrostu dochodów budżetowych - z 296 mld zł (PO) do 313 mld zł (PIS).

- Część z tych dochodów powiększy się w sposób trwały, bo poprzez wzrost podatków od sklepów i od banków - za co jednak w końcu zapłacą sami konsumenci i osoby mające oszczędności. Inna część ma niestety charakter jednorazowy np. przesunięty na 2016 wpływ dochodów z aukcji częstotliwości (9,2 mld zł). Na dodatek, aby umożliwić wzrost wydatków, rząd PIS musiał osłabić regułę wydatkową, stanowiącą swoisty bezpiecznik budżetowy - zaznacza Jacek Adamski.

Jego zdaniem w 2016 budżet nadal wygląda dość bezpiecznie. Jednak w 2017 i latach następnych takich jednorazowych wydarzeń już nie będzie i spełnianie pozostałych obietnic wyborczych PIS może być już dużo trudniejsze.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.