Komornik, praca: Większe uprawnienia dla komorników

• Od 8 września komornik może zająć rachunek bankowy dłużnika dosłownie jednym kliknięciem.
• Właściciel konta nie będzie mógł wyprowadzić z niego pieniędzy.
• Przepisy dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, ale już nie SKOK-ów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komornik, praca: Większe uprawnienia dla komorników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 wrz 2016 8:30


Zmiana w przepisach umożliwia prowadzenie korespondencji między komornikiem i bankiem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. "Blokada środków na rachunku odbywa się niezwłocznie po podpisaniu zajęcia przez komornika podpisem elektronicznym" - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Elektroniczne zajęcie nie obejmie jednak Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. "To powoduje, że dłużnicy będący klientami SKOK-ów będą mieli szansę uciec z pieniędzmi przed komornikiem" - zauważa.

Czytaj też: Komornik nie zabierze 500 plus

"Taka była decyzja ustawodawcy" - powiedział dziennikowi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. "Trudno wskazać, czym w rzeczywistości się kierował, adresując nowe przepisy do jednych instytucji depozytowych, a do drugich nie" - ocenił ze swej strony dr Tomasz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

"U klienta zastanawiającego się nad miejscem, w którym powinien trzymać środki, rodzi się pokusa, by brać też pod uwagę szybkość blokowania danego rachunku" - dodał.

"Dziennik Gazeta Prawna" zauważa, że pierwotnie projekt rządowy nie przewidywał wyłączenia SKOK-ów. Zostało ono wprowadzone na etapie prac parlamentarnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zbyszko 2016-09-17 21:53:41

Może się wezmą wreszcie za Milmex, Kawalę i Krzyśko?