Kolejne zawody uwolnione. Rząd przyjął trzecią transzę deregulacyjną

- Zmiany w kilkunastu ustawach przewiduje trzecia transza deregulacji - czyli ułatwienia dostępu do zawodów, którą we wtorek na wniosek resortu sprawiedliwości przyjął rząd. Trzecia transza zakłada otwarcie w 101 profesjach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolejne zawody uwolnione. Rząd przyjął trzecią transzę deregulacyjną

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 mar 2014 16:28


Przewidziano deregulację dostępu do zawodów związanych m.in. z ochroną przeciwpożarową (np. strażak, inżynier pożarnictwa), rynkiem kapitałowym i towarowym, rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, rzecznika patentowego, rusznikarza, zawodów związanych z konserwacją zabytków, muzealnika, tłumacza przysięgłego oraz geologicznych i górniczych. Deregulacja przez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji) ułatwia wejście do danego zawodu.

Według resortu sprawiedliwości w przypadku rzeczników patentowych istniał problem z dopływem do zawodu, bo nabór na aplikacje odbywał się raz na trzy lata. Zainteresowanie zawodem maklera papierów wartościowych było niewielkie, z powodu egzaminu ocenianego jako zbyt trudny - zdawało go od 10 do 30 proc. kandydatów. Teraz egzamin ma być łatwiejszy.

Różny jest zakres postulowanej deregulacji dostępu do zawodów. Np. tłumacz przysięgły dziś musi mieć wykształcenie wyższe magisterskie. Po nowelizacji ma wystarczyć uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera, a w egzaminach zawodowych nie zmienia się nic. Z kolei w zawodach konserwatorów zabytków skróceniu o pół roku ma ulec okres praktyki zawodowej.

Czytaj też: To już ostatnia transza deregulacji zawodów

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, ten kolejny etap otwierania dostępu do zawodów jest kontynuacją procesu zmian legislacyjnych zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska w expose z listopada 2011 r. Znalazło się w nim zobowiązanie do podjęcia działań skutkujących zmniejszeniem liczby zawodów regulowanych w Polsce.

We wrześniu 2012 r. przyjęto pierwszy pakiet deregulacyjny, który zakładał ułatwienia w wykonywaniu 50 zawodów, w tym głównie prawniczych, a także zawodów z zakresu pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi oraz nauki jazdy i przewozu osób. Część przepisów weszła w życie 23 sierpnia 2013 r., kolejne zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.