Kodeks pracy: Umowy cywilnoprawne tylko dla samozatrudnionych?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy proponuje ograniczenie możliwości zatrudnienia poprzez umowy cywilnoprawne. Pomysł ten jednak nie spotkał się z uznaniem wśród ekspertów w branży HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kodeks pracy: Umowy cywilnoprawne tylko dla samozatrudnionych?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

14 lis 2017 6:00


• Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy proponuje zaostrzenie stosowania umów cywilnoprawnych.

• Proponuje, by tego rodzaju umowę mogły zawierać tylko osoby samozatrudnione.

• Eksperci z obszaru HR nie są przekonani do tego pomysłu.

W okresie styczeń-wrzesień 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 12,6 tys. kontroli, w trakcie których sprawdzane było przestrzeganie zakresu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy. Nieprawidłowości w tym zakresie inspektorzy pracy stwierdzili w ok. 15 proc. skontrolowanych firm, wydając w związku z tym wnioski w wystąpieniach lub polecenia ustne, które dotyczyły łącznie 6,5 tys. osób. Z tej grupy umowy o pracę otrzymało ponad 4,2 tys. osób.

- Wyniki działań weryfikujących prawidłowość stosowania umów cywilnoprawnych wykazują znaczącą skalę nieprawidłowości w tym zakresie. Potwierdza to konieczność wprowadzenia zmian ustawowych w celu ich wyeliminowania – mówi Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, który będzie uczestniczyć w sesji inauguracyjnej "Trendy HR 2017 – rynek pracy w Polsce, szanse, bariery, zagrożenia" podczas konferencji PulsHR_Day.

Zmiany w Kodeksie pracy

Prace nad zmianami w Kodeksie pracy trwają. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma sporo pomysłów. Jednym z nich jest ograniczenie możliwości zatrudnienia poprzez umowy cywilnoprawne. Jedynie samozatrudnieni mogliby korzystać z tego sposobu świadczenia usług.

- Odchodzimy od koncepcji przekształcania umów cywilnoprawnych. Wychodzimy z założenia, że podstawą powinna być umowa o pracę. Z kolei umowy prawa cywilnego w określonych warunkach będą mogły być zastosowane przy szerszym wykorzystaniu samozatrudnienia. Oznacza to, że swoje usługi czy dzieło będą mogli sprzedawać przedsiębiorcy. Na chwilę obecną może to zrobić każdy – wyjaśnia mówi dr hab. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Niekorzystne zmiany

Eksperci z obszaru HR nie są przekonani do tego pomysłu. - Regulacja pomiędzy pracodawcami i pracownikami powinna być otwarta, a tym samym dać możliwość stronom do wybrania takiej lub innej formy nawiązania współpracy. Nie zawsze jest zasadnym propozycja umowy o pracę, bo wszystko jest zależne od charakteru tej pracy – komentuje Agata Hagno, prezes agencji zatrudnienia DPM, która będzie uczestniczyć w dyskusji „Wyzwania rekrutacyjne” podczas konferencji PulsHR_Day.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.