Kodeks Pracy bardziej przyjazny dla inwestorów z sektora usług

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj nowelizację Kodeksu Pracy. Tym samym katalog prac dopuszczonych w niedzielę i święta został rozszerzony o tzw. usługi transgraniczne (czyli wykonywane ze względu na inny niż w Polsce tydzień pracy, albo inny niż polski kalendarz świąt i dni wolnych).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kodeks Pracy bardziej przyjazny dla inwestorów z sektora usług

PODZIEL SIĘ


Autor: em

12 lut 2014 18:28


Zmiany w Kodeksie Pracy z zadowoleniem przyjęli inwestorzy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – branży, która zatrudnia już więcej osób niż górnictwo.

- Wprowadzone zmiany to dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i zagranicznych firm z branży usług oraz dla pracowników sektora. Uelastycznienie zapisów przełoży się bowiem na poprawę komfortu prowadzenia działalności gospodarczej. Pozwoli uniknąć sztucznego wprowadzania pracy zmianowej, co było niewygodne zarówno dla pracodawców, jak i osób zatrudnionych w firmach z branży. Bardziej elastyczne zapisy Kodeksu podniosą konkurencyjność polskiego sektora usług na rynku międzynarodowym, pozwolą na zachowanie wysokiej dynamiki rozwoju centrów obecnych w Polsce, przyciągnięcie nowych projektów, a w efekcie – stworzenie jeszcze większej liczby nowych miejsc pracy – komentuje Krystian Bestry, Dyrektor Zarządzający Infosys BPO EMEA, Wiceprezes ABSL – wiodącej organizacji w regionie CEE zrzeszającej inwestorów z sektora usług, która przygotowała propozycje zmian do znowelizowanego Kodeksu Pracy.

Jak wynika z danych ABSL, same centra z zagranicznym kapitałem zatrudniają w Polsce już ponad 120  tys. osób. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt miejsc pracy w polskich firmach z branży
. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu utrzymuje tym samym pozycję najdynamiczniej rozwijającej się gałęzi polskiej gospodarki.

- Coraz więcej osób decyzyjnych w naszym kraju zdaje sobie sprawę jak wielkim potencjałem dla polskiej gospodarki, rynku pracy i środowisk lokalnych są inwestycje sektora nowoczesnych usług dla biznesu –Przemysław Berendt, Wiceprezes ABSL, Globalny Wiceprezes ds. Marketingu w Luxoft.

W najbliższych latach tego typu jednostki będą generować 15-20 tys. nowych miejsc pracy rocznie, co w 2016 r. może dać liczbę nawet 150 tys. zatrudnionych. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

element 2014-02-13 10:07:47

Te "korzystne dla inwestorów" zmiany w Kodeksie Pracy doprowadziły do wyjazdu z Polski już ok. 3 mln młodych wykształconych ludzi. Maksymalizacji zysku ciąg dalszy skończy się dla nas wszystkich bardzo źle. Oczywiście poza tzw. inwestorami, którzy po wydrenowaniu naszego rynku przeniosą się do innego kraju.