Kobieta na urlopie wychowawczym może założyć firmę?

• Urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi, by mógł osobiście opiekować się dzieckiem.
• W tym czasie można podjąć pracę zarobkową albo inną działalność, jeżeli nie wyklucza to możliwości wychowywania dziecka.
• Przepisy Kodeksu pracy nie obligują do informowania pracodawcy o rozpoczęciu działalności w czasie urlopu wychowawczego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobieta na urlopie wychowawczym może założyć firmę?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoDent.pl/AT

www.infodent24.pl

4 paź 2016 9:54


Kobieta na urlopie wychowawczym może założyć działalność gospodarczą.

Urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi, by mógł osobiście opiekować się dzieckiem. Jednak Kodeks pracy dopuszcza od tej zasady wyjątek. W tym czasie można podjąć pracę zarobkową albo inną działalność (również naukę), jeżeli nie wyklucza to możliwości wychowywania dziecka. Wolno więc także założyć własną firmę.

Opiekuj się i zarabiaj

- Przepisy nie mówią, ile czasu należy poświęcać osobiście dziecku. Nie ma sztywnych reguł, to kwestia indywidualna. Mechanizmy kontroli sprawowania opieki nad dzieckiem są słabe i raczej nie należy się obawiać, że coś wykażą – informuje Arkadiusz Jóźwik na swoim blogu prawodlastomatologow.pl.

Czytaj też: Jakie urlopy przysługują mamom?

Jak wyjaśnia teoretycznie pracodawca może jednak odwołać pracownika z urlopu i nakazać stawienie się w pracy, jeśli opieka nad dzieckiem sprawowana nie jest. Tyle że przepisy Kodeksu pracy nie obligują nikogo do informowania pracodawcy o rozpoczęciu działalności w czasie urlopu wychowawczego.

Jest jedno ale...

Wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej pracownik zaczyna podlegać ubezpieczeniom społecznym (składka emerytalna, rentowa, wypadkowa i ubezpieczenie zdrowotne).

Czytaj też: Ekwiwalent za urlop po macierzyńskim: Pracodawca nie ma obowiązku jego wypłacenia

- I tu kryje się pewien szkopuł - tzw. ustawa o ZUS obliguje do poinformowania płatnika składek, że w czasie urlopu wychowawczego pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu niż urlop wychowawczy. Taka informacja może być wysłana do firmy, bowiem na urlopie wychowawczym płatnikiem składek jest pracodawca - tłumaczy Jóźwiak.

Podczas urlopu wychowawczego składki emerytalne, rentowe i zdrowotne finansuje Skarb Państwa za pośrednictwem ZUS.

- Płatnik składki jedynie oblicza, a ZUS płaci. Samo przebywania na wychowawczym jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych. To pomoc państwa wobec osób niepracujących zawodowo z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, pod warunkiem, że nie mają one innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych - czytamy na blogu.

Po założeniu własnej firmy trzeba zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i opłacać z tego tytułu stosowne składki, na zasadach ogólnych

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.