Kim jesteś z zawodu? Coachem

0 0
Kim jesteś z zawodu? Coachem

Choć coaching jest coraz bardziej popularną metodą rozwoju zawodowego i osobistego, coach jest dosyć często mylony z psychoterapeutą, doradcą, mentorem itp. Być może niedługo to się zmieni, m.in. za sprawą wpisania coacha do projektu zaktualizowanej klasyfikacji zawodów i specjalności.

Zawód ten pojawi się pod nazwą: trener osobisty (coach, mentor, tutor) 1 stycznia 2014 r. Wtedy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie w życie rozporządzenia. Jednak od wpisania coachingu do klasyfikacji zawodów i specjalności (grupa elementarna 2359; specjaliści nauczania i wychowania, gdzie indziej nieklasyfikowani 235920) - do pełnej i rzetelnej znajomości tego zawodu wśród społeczeństwa - daleka droga. Jednak ważne, że idzie we właściwym kierunku, gdyż coach jest niewątpliwie zawodem przyszłości.

Coach potrzebny od zaraz

Według danych statystycznych ICF 2013 w Polsce mamy 288 coachów (na poziomie akredytacji ACC - 259, PCC - 28 i MCC - 1). Polska na tle krajów europejskich jest na 6. miejscu po Anglii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Szwecji. Z coachingu korzysta również coraz więcej firm.

59 proc. polskich organizacji, korzystając z usług coachingowych, zwraca uwagę na akredytację coacha (wg raportu ICF). 15 proc. przedsiębiorstw deklaruje korzystanie z coachingu jako metody rozwojowej dla swoich pracowników, a odsetek ten dynamicznie rośnie. 89 proc. firm polskich korzysta z coachów zewnętrznych, a 11 proc. prowadzi coachingi z wewnętrznych zasobów.

Coraz więcej osób korzysta też z usług coacha indywidualnie, chcąc w ten sposób uporządkować swoje sprawy zawodowe i prywatne, znaleźć w sobie motywację, ustalić priorytety. Głównymi tematami sesji coachingowych są: równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, podnoszenie własnej wartości, rozwój osobisty, relacje międzyludzkie, komunikacja i zmiana kariery.

Zawodowy coach to taki...

Być coachem z zawodu, pracować jako coach, żyć z coachingu. Czy tak można? Ukierunkować się na coaching i uczynić go swoim zawodem? Pewnie tak, tylko pozostaje pytanie, kim jest ów coach. Jakie kwalifikacje i umiejętności powinien mieć, żeby rościć sobie prawo do wykonywania tego zawodu? Jakie szkoły musiałby ukończyć, żeby nim zostać? A może każdy może być coachem? Wystarczy napisać „coach" na wizytówce, przeczytać kilka książek i przyjmować klientów zainteresowanych korzystaniem z usług coachingowych. Otóż nie. Skoro coaching będzie zawodem, dbajmy o to, by wykonywały go osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami, a nie pseudocoachowie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.