Kiedy pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający?

0 0
Kiedy pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający?

Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego zależny jest od stażu zatrudnienia. W przypadku osób, które dopiero uzyskują przywilej korzystania z 26 dni urlopu, pojawiają się jednak wątpliwości.

Zgodnie z art. 154 § w Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 26 dni wtedy, gdy staż pracy przekracza 10 lat.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy wliczyć 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Jeżeli w czasie zatrudnienia pracownik pobierał naukę bierze sie pod uwagę okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka lub okres nauki - zależnie od tego, co jest korzystniejsze.

Co zrobić, jeśli 10-letni staż pracy przypada na przykład w połowie roku? W takiej sytuacji sięgnąć do przepisu regulującego tzw. urlop uzupełniający. Przysługuje on pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie, w ciągu tego roku, uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Wojciech Popławski, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy w Legnicy podaje przykład pani Kowalskiej, której okres pracy w czerwcu 2013 r. wyniósł 10 lat. W skład tego okresu wchodzi 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej oraz 2 lata zatrudnienia w ramach stosunku pracy - lipiec 2011 r. - czerwiec 2013 r.

Pani Kowalska nabyła zatem prawo do dłuższego urlopu. Jeśli w dotychczasowym wymiarze nie został on wykorzystany, pracownica może udać się na dłuższy wypoczynek. Jeśli natomiast wykorzystała już 20 dni urlopu, wtedy od lipca ma prawo do dodatkowych 6 dni.

Nieprawidłowe jest ustalenie urlopu w niższym wymiarze, to jest 3 dni, stosując proporcję w związku z okresem obejmującym pozostałą część roku kalendarzowego. Należy uwzględnić wyższy wymiar tego urlopu, czyli 6 dni.

Trzeba jednak pamiętać, że łączny wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 26 dni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.