Kiedy pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający?

Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego zależny jest od stażu zatrudnienia. W przypadku osób, które dopiero uzyskują przywilej korzystania z 26 dni urlopu, pojawiają się jednak wątpliwości.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Kiedy pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający?

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

18 lis 2013 14:40


Zgodnie z art. 154 § w Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a 26 dni wtedy, gdy staż pracy przekracza 10 lat.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy wliczyć 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Jeżeli w czasie zatrudnienia pracownik pobierał naukę bierze sie pod uwagę okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka lub okres nauki - zależnie od tego, co jest korzystniejsze.

Co zrobić, jeśli 10-letni staż pracy przypada na przykład w połowie roku? W takiej sytuacji sięgnąć do przepisu regulującego tzw. urlop uzupełniający. Przysługuje on pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie, w ciągu tego roku, uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze.

Wojciech Popławski, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy w Legnicy podaje przykład pani Kowalskiej, której okres pracy w czerwcu 2013 r. wyniósł 10 lat. W skład tego okresu wchodzi 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej oraz 2 lata zatrudnienia w ramach stosunku pracy - lipiec 2011 r. - czerwiec 2013 r.

Pani Kowalska nabyła zatem prawo do dłuższego urlopu. Jeśli w dotychczasowym wymiarze nie został on wykorzystany, pracownica może udać się na dłuższy wypoczynek. Jeśli natomiast wykorzystała już 20 dni urlopu, wtedy od lipca ma prawo do dodatkowych 6 dni.

Nieprawidłowe jest ustalenie urlopu w niższym wymiarze, to jest 3 dni, stosując proporcję w związku z okresem obejmującym pozostałą część roku kalendarzowego. Należy uwzględnić wyższy wymiar tego urlopu, czyli 6 dni.

Trzeba jednak pamiętać, że łączny wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 26 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

REKLAMA