Kiedy pracodawca może zwolnić zbyt często chorującego pracownika?

Chorobowa absencja pracownika może zdezorganizować pracę w firmie. W czasie takiej nieobecności pracownika nie można zwolnić, chyba że zajdą szczególne okoliczności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kiedy pracodawca może zwolnić zbyt często chorującego pracownika?

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Rykulska

17 paź 2013 6:20


Częste zwolnienia pracownika wymuszają zmiany w organizacji pracy. Nierzadko też oznaczają dla firm dodatkowe koszty związanie z organizacją zastępstwa albo nadgodzinami dla reszty personelu.

Jednak wbrew powszechnie panującemu poglądowi, że z powodu choroby oraz w czasie choroby pracodawcy nie wolno zatrudnionemu wypowiedzieć umowy o pracę, choroba może stanowić uzasadnioną przyczynę zakończenia stosunku pracy.

Zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej nieobecności pracownika. Przepis ten można zastosować, jeśli pracownik nie pojawiał się w firmie przez ponad 182 dni, przy czym jeśli był zatrudniony krócej niż pół roku, wystarczy nieobecność przekraczająca trzy miesiące.

Nierzadko jednak pracodawcy zadają sobie pytanie - czy można zwolnić pracownika, który często choruje i jego zwolnienia są długotrwałe, przez co bardzo dezorganizują pracę, ale okresy jego choroby nie przekraczają okresów ochronnych z art. 53 Kodeksu pracy?

- Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale generalnie można powiedzieć, że orzecznictwo Sadu Najwyższego i doktryna prawa pracy dopuszczają możliwość wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z powodu częstego przebywania na zwolnieniu lekarskim. Muszą być jednak spełnione określone w orzecznictwie przesłanki - mówi Anna Roessler, radca prawny z kancelarii Marek Płonka i Wspólnicy.

Zdaniem Anny Roessler należy pamiętać, że aby częste, powtarzające się absencje pracownika, mogły stać się przyczyną wypowiedzenia umowy, muszą powodować dezorganizację pracy pracodawcy, wiążącą się np. z koniecznością poszukiwania zastępcy, powierzeniem pozostałym pracownikom dodatkowej pracy, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pracodawcy.

- Nie można także zapominać, że w razie powstania sporu sądowego, to na pracodawcy ciąży obowiązek udowodnienia tego, jakie konkretnie negatywne skutki dla jego działalności miała nieobecność pracownika - informuje Anna Roessler.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Darek 2016-11-17 06:13:01

Jestem pracodawca w swojej pracy która prowadzę 10 lat po raz pierwszy zwolniłem pracownika! Nie podałem mu przyczyny zwolnienia bo moge na umowę o prace na czas określony dac wypowiedzenie bez tłumaczenia sie dlaczego. W mojej firmie jest 5 pracownikow i ten jeden chodził przez dwa lata w miesiąc w miesiąc na l4 , ja tez tam pracuje i pracownik zaskakiwał mnie zwłaszcza rano przed praca informacja ze nie przyjdzie do pracy z powodu przeziebienia - za kazdym razem pracowałem za niego skutkowało to tym że moje życie rodzinne ( nie było go) pracowałem po 10 godzin dziennie - pracownicy którzy to widzieli wkurzali sie i komentowali że zaś cos! Dla przykładu i poszanowania swojej osoby zwolniłem go bo czy był czy nie i tak musiałem wszystko sam ogarnąć a uważam ze po to ma sie pracownikow zeby pracowali tyle ile trzeba bo każdy ma dom i swoje potrzeby a praca jest do życia potrzebna

Katarzyna 2016-10-05 07:05:02

choroba to nic przyjemnego, ale postaw się na miejscu pracodawcy, któremu trafiają się 3 takie osoby. Rozumiem, że według Ciebie powinien zakasać rękawy i pracować za czterech, albo płacić podwójnie i chorującym i tym którzy ich zastępują? A co dopiero jak będzie chciał te osoby zwolnić? Już widzę ciąganie po sądach i wysłuchiwanie jakim jest krwiopijcą. Postaw się na miejscu pracodawcy i powiedz co byś zrobił?

Weronik 2015-05-06 15:18:13

dokładnie - mogą zwolnić za mniejsze rzeczy, jednak dobrze wiedzieć, jakie ma się w tej kwestii prawa i o ile ma się do tego siłę i chęci -walczyć o swoje prawa, ten artykuł uzupełnia powyższy - i co ważne - ma przykłady :) poradnik.wfirma.pl/-rozwiazanie-umowy-po-dlugiej-chorobie