KGHM, PKP czy PGE. Bankami nie są, a podatek bankowy zapłacą?

0 0
KGHM, PKP czy PGE. Bankami nie są, a podatek bankowy zapłacą?
Przemysław Wipler podczas spotkania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie krytykował dwie ustawy wprowadzone przez nowy rząd. (fot. youtube)

KGHM, PGE czy PKP - choć bankami nie są, to wg Przemysława Wiplera - mogą być zmuszone odprowadzać podatek bankowy, ponieważ udzielają pożyczek pracowniczych. - Dla KGHM to jest gigantyczny cios - stwierdził wiceprezes partii KORWiN podczas spotkania ze studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Według Przemysława Wiplera, polskiego polityka (był posłem na Sejm VII kadencji) i nauczyciela akademickiego, ustawy uchwalone przez nowy rząd - m.in. 70 proc. podatek od odpraw prezesów i menedżerów państwowych spółek czy ustawa o podatku bankowym - nie są skuteczne, ponieważ nie trafiają w sedno swoich założeń.

- Podatek 70 proc. wprowadzono od umów o pracę, a żaden z tych gości (prezesi, menedżerowie spółek państwowych - przyp. red.) nie ma umowy o pracę tylko kontrakt menedżerski. Przy okazji, okazało się, że nie chwycili (rząd - przyp. red.) nikogo z prezesów, ani wiceprezesów, ani menedżerów (...). Za to chwycili górników i hutników, którzy gdyby chcieli ratować jakąś kopalnię - co wiązałoby się z jakims programem odpraw dla tych ludzi - to od tych odpraw musieliby zapłacić 70 proc. podatek - mówił Wipler podczas spotkania ze studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, które odbyło się w czwartek, 11 lutego. - Chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze - dodał.

Podczas wydarzenia polityk skrytykował również ustawę o podatku bankowym. Jego zdaniem, rząd "niechcący" objął nim wszystkie inne, duże spółki - również skarbu państwa - które udzielają pożyczek pracowniczych, jak np. grupa PKP, KGHM czy PGE. - W rozumieniu ustawy, podatkiem bankowym objęte są podmioty udzielające kredytów konsumenckich, a do takich zalicza się pożyczki pracownicze. I się okazuje, że od 1 lutego, również spółki skarbu państwa muszą płacić te podatki. Dla KGHM to jest gigantyczny cios i dużo większy strzał, niż wszystkie inne podatki, które ta firma płaci - powiedział Wipler.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.