KE przeciwko Niemcom ws. płacy minimalnej w tranzycie

0 0
KE przeciwko Niemcom ws. płacy minimalnej w tranzycie
fot. fotolia

- Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa - twierdzi Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez RMF FM, Komisja Europejska jest bliska zakończenia wezwania do usunięcia uchybienia. Pismo dotyczy niemieckich żądań stosowania płacy minimalnej dla kierowców-obcokrajowców w przewozie tranzytem.

Unia przychyli się jednak do roszczeń Niemiec co do kabotażu. Nadal jednak brak decyzji w sprawie przewozów, w których załadunek lub rozładunek będzie się odbywał na terenie RFN. Co to oznacza dla polskich przewoźników?

Czytaj też: Francja idzie w ślad Niemiec. Chce wprowadzić płacę minimalną dla kierowców

- Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa. Zatem anulowanie przepisów o obowiązku wypłacania niemieckiej płacy minimalnej kierowcom zatrudnionym w zagranicznych firmach byłoby słuszne i logiczne. Decyzja dotycząca tranzytu to pierwszy krok – komentuje Bartosz Najman.

Należy jednak pamiętać, że Niemcy to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeśli KE pójdzie na rękę naszemu zachodniemu sąsiadowi w tej sprawie, w ślad za nim zmiany mogą wprowadzić Francja, Włochy i inne kraje starej Unii.

- Nie tylko płaca minimalna stanowi problem dla polskich przewoźników. Równie uciążliwe są koszty sporządzenia, tłumaczenia i dostarczenia dokumentacji odpowiednim krajom w ich językach urzędowych, za co przyjdzie zapłacić polskim firmom – ostrzega Najman.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • ".. Absurdem jest, aby pracownik zatrudniony przez firmę w jednym kraju podlegał prawu pracy innego państwa..." absurdem jest że jedynym sposobem konkurowania polskich firm jest minimalna płaca :) A kierunek zmian nakreślany przez Niemcy jest dobry - nie tylko kierowcy, ale KAZDY pracownik pracujący na terenie danego państwa powinien otrzymywać co najmniej obowiązującą tam płacę minimalną!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.