KE apeluje do krajów UE o porozumienie ws. delegowania pracowników

Komisja Europejska zaapelowała w piątek do krajów UE o porozumienie ws. nowej dyrektywy, która ma pomóc lepiej chronić prawa pracowników delegowanych, zwłaszcza z branży budowalnej. Spory budzi głównie odpowiedzialność wykonawców za przewinienia podwykonawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KE apeluje do krajów UE o porozumienie ws. delegowania pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 gru 2013 19:16


Budząca spory dyrektywa ma być przedmiotem poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za zatrudnienie.

"Bardzo ważne jest, by w poniedziałek na poziomie ministrów doszło do porozumienia na temat tej propozycji. Ma ona na celu lepsze stosowanie istniejących zasad unijnych, które dotyczą delegowania pracowników" - powiedział w piątek rzecznik unijnego komisarza ds. zatrudnienia Laszlo Andora, Jonathan Todd. Jego zdaniem w poniedziałek ministrowie będą mieli ostatnią szansę na porozumienie się w tej sprawie, aby zakończyć prace nad dyrektywą jeszcze przed wiosennymi wyborami europejskimi.

Pracownicy delegowani to ci, którzy w ramach swojej umowy o pracę wyjeżdżają tymczasowo za granicę, aby tam pracować nadal dla swojego pracodawcy. Na miejscu powinny ich obowiązywać przepisy kraju, w którym pracują, dotyczące m.in. godzin pracy i minimalnego wynagrodzenia. Jednak przepisy te nie zawsze są stosowane w praktyce. Powoduje to z jednej strony nieodpowiednie traktowanie pracowników delegowanych, a z drugiej strony pracownicy ci są postrzegani w danym kraju jako nieuczciwa konkurencja.

W marcu 2012 r. KE przedstawiła propozycję tzw. dyrektywy wdrożeniowej, która ma wzmocnić obowiązujące obecnie unijne przepisy z 1996 roku. Nowa dyrektywa ma utrudnić obchodzenie tych przepisów przez nieuczciwych przedsiębiorców i lepiej chronić pracowników delegowanych.

Punktem, wokół którego toczy się najbardziej zażarty spór między krajami UE, jest propozycja wprowadzenia tzw. solidarnej odpowiedzialności. Chodzi o to, by za niewywiązywanie się z obowiązków wobec pracowników delegowanych przez podwykonawcę był odpowiedzialny także główny wykonawca. I tak, gdyby podwykonawca nie wypłacił wynagrodzenia pracownikom delegowanym, obowiązek ten przechodziłby na wykonawcę.

Takiej wspólnej odpowiedzialności przeciwna jest m.in. Polska, która wskazuje, że doprowadzi ona do zaburzenia konkurencji, ponieważ byłaby wprowadzona wyłącznie wobec przedsiębiorców delegujących pracowników. Tylko osiem krajów UE stosuje obecnie solidarną odpowiedzialność (Austria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Francja, Włochy, Holandia, Belgia). KE proponowała, by tę solidarną odpowiedzialność ograniczyć jedynie do sektora budowlanego, ale dalej chcą pójść eurodeputowani, którzy proponują rozszerzenie tego zapisu na wszystkie sektory i cały łańcuch podwykonawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.