Karczewski: Wiek emerytalny może zostać obniżony od połowy 2016 r.

- Program "500 plus" i obniżenie wieku emerytalnego to "flagowe ustawy" PiS. Mogą one wejść w życie od połowy 2016 r. - poinformował Stanisław Karczewski, polityk Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Senatu VIII kadencji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Karczewski: Wiek emerytalny może zostać obniżony od połowy 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 paź 2015 9:45


Karczewski w poniedziałek (26 października) w Programie Trzecim Polskiego Radia powiedział, że program "500 plus" oraz obniżenie wieku emerytalnego "to dwie najważniejsze flagowe ustawy".

- Chcielibyśmy, żeby od połowy roku obydwie obowiązywały - dodał.

Obniżenie wieku emerytalnego

We wrześniu Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, jednak zgodnie z zasadą dyskontynuacji parlament nowej kadencji nie będzie się nią zajmował.

Z uzasadnienia projektu prezydenckiej ustawy obniżającej wiek emerytalny wynikało, że łączny koszt obniżenia wieku emerytalnego dla finansów publicznych w latach 2016-2019 miałby wynieść ok. 40 mld zł, z czego koszt dla budżetu państwa to ok. 30 mld zł. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość, zgodnie z prezentacją posła Henryka Kowalczyka, koszt tej propozycji szacuje na 5,5 mld zł w pierwszym roku obowiązywania.

Program "500 plus"

W ramach programu "500 plus" rodziny będą dostawały 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko, a najuboższe rodziny już od pierwszego dziecka, będzie wprowadzony w 2016 roku. Koszt tej propozycji PiS szacuje na 21,5 mld zł.

Jak wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP1, TVN24 i Polsat News, w niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyło PiS z poparciem 37,7 proc. wyborców. Zgodnie z sondażem, partia ta zdobyła prawdopodobnie 232 mandatów w Sejmie i będzie mogła samodzielnie sformować rząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

triwet 2015-10-27 09:39:29

A może w końcu zrobi ktoś porządek z sytuacja gdy młodzi ludzie przez lata mieli zapewnione wykształcenie, opiekę zdrowotna za która płaciło państwo (ze składek ludzi pracujących) i po skończeniu szkoły młodzi ludzie wyjeżdżają za granice bo tam jest łatwiej się dorobić. Czyli kasa jaka została w nich zainwestowana została wyrzucona w błoto bo oni nic już temu państwu nie zwrócą (nie będą pracować w Polsce, a wiec nie będą płacić składek nie będą wydawać tych pieniędzy w naszym kraju). Dlaczego niektórzy młodzi zakładają rodzinę i potrafią żyć w naszym kraju i nawet całkiem nieźle sobie radzą, a inni wybierają łatwiejsze życie i wola być "parobkami" np. niemca. Malo tego ich rodzice teraz domagają się niższego wieku emerytalnego i wysokich emerytur z czego się pytam jak ich dzieci wybrali łatwiejsze życie za granica wiec niech teraz ich dzieci utrzymują bo z czego oni maja mieć te emerytury wypłacane??