Kara, nagana dla pracownika: Pracodawcy nie karzą za drobne winy. Za cięższe zwalniają

0 0
Kara, nagana dla pracownika: Pracodawcy nie karzą za drobne winy. Za cięższe zwalniają
Ukarać pracownika można na trzy sposoby - upomnieniem, naganą lub karą pieniężną. (fot.pixelio.de)

Stosowanie kar dla pracowników w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanej pracy i zagrożeń, które się z nią wiążą. Nagana nie jest jednak obowiązkiem.

Gdy o fachowców na rynku niełatwo, szefowie czasem przymykają oczy na ich przewinienia. Kary rezerwują dla ciężkich czynów - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Gazeta pisze, że ukarać pracownika można na trzy sposoby - upomnieniem, naganą lub karą pieniężną. Kodeks nie dopuszcza innych możliwości.

Czytaj też: Nagana, upomnienie i kara pieniężna: Kiedy i jak pracodawca może ukarać pracownika?

Eksperci zauważają, że w praktyce stosowanie kar w dużej mierze zależy od rodzaju wykonywanej pracy i zagrożeń, które się z nią wiążą. Według dyrektora finansowego w Innvigo, Grzegorza Przychodniego, w tak zwanej działalności biurowej praktycznie sprawy sporne są rozwiązywane bez sięgania po sankcje z kodeksu, szczególnie gdy obu stronom zależy na dobrej współpracy lub jej dobrym zakończeniu. Kiedy jednak pracodawca planuje wdrożenie oficjalnej procedury kodeksowej, to zwykle wobec osoby, która ma sporo "grzechów" na sumieniu i wobec której podjął decyzję o zwolnieniu - informuje "Puls Biznesu".

Inaczej jest w fabrykach, firmach budowlanych i innych sektorach z natury rzeczy związanych z wysokim stopniem zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, a także tam, gdzie pracownikom powierzane jest mienie przedsiębiorstwa. - Tam kary są znacznie częstsze. Wynika to chociażby ze skali odpowiedzialności jaka ciąży na pracodawcy - mówi "PB" Grzegorz Przychodni.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.