Kanada: rząd chce ułatwić zatrudnianie osób w wieku emerytalnym

• Kanadyjski rząd szuka rozwiązań, które ułatwią zatrudnianie osób w wieku emerytalnym.
• Przedstawiciele władz federalnych, prowincji i terytoriów odpowiedzialni za sprawy seniorów spotkali się w tej sprawie w zeszłym tygodniu w Vancouver.
• Starsi pracownicy często mają umiejętności i wiedzę, których nie da się zastąpić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kanada: rząd chce ułatwić zatrudnianie osób w wieku emerytalnym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

17 wrz 2016 10:57


Według tegorocznego raportu Broadbent Institute tylko 15-20 proc. Kanadyjczyków z grupy o średnich dochodach, którzy w pracy nie mieli dodatkowego planu emerytalnego, przechodzi na emeryturę z wystarczającymi oszczędnościami. Jest też grupa osób, które po prostu chcą pracować, także po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Rząd dodaje do tego jeszcze jeden argument za ułatwianiem pracy seniorom, którzy nie chcą przechodzić na emeryturę - często mają umiejętności i wiedzę, których nie da się zastąpić. Stąd też dyskusja nad rozwiązaniami, które pomogłyby zarówno seniorom jak i ich pracodawcom.

Wiele firm przyjmuje bowiem założenie, że osób po 50. roku życia nie wysyła się już na szkolenia, zatem z czasem coraz trudniej jest im dostosować się do nowości na rynku pracy.

Kanadyjskie społeczeństwo starzeje się, mimo przyjmowania co roku ok. 250 tys. imigrantów. W 2015 roku po raz pierwszy liczba Kanadyjczyków po 65. roku życia przekroczyła liczbę dzieci poniżej 14. roku życia.

Nowe pomysły są potrzebne, bo Kanadyjczyk żyje średnio 82 lata, a 50 lat temu statystyczna długość życia wynosiła 73 lata. Rozwiązania, nad którymi będą pracować rząd federalny i władze prowincji mają dotyczyć nie tylko ułatwień w znajdowaniu pracy, lecz także organizacji pomocy dla seniorów. Do tego potrzebne są wyliczenia i - jak podawała agencja Canadian Press - rząd federalny zamierza stworzyć tzw. seniors price index, czyli wskaźnik inflacyjny dla seniorów, który mógłby być wykorzystywany do wyliczeń niezbędnych do uaktualniania np. wysokości emerytur.

W połowie czerwca instytut C.D.Howe opublikował badanie pod tytułem "Jak wydatki maleją z wiekiem i implikacje dla planów emerytalnych w miejscu pracy". (How Spending Declines with Age, and the Implications for Workplace Pension Plans). Autor badania Frederick Vettese podsumowuje, że spadek wydatków zaczyna się około 70. roku życia. Jego zdaniem nie da się tłumaczyć tego spadku niewystarczającymi przychodami, ponieważ okazuje się, że seniorzy w starszym wieku odkładają większą niż osoby pracujące część swoich dochodów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Laura 2016-09-20 00:33:06

Współczuję młodym Kanadyjczykom, którym będą zajmować miejsca pracy. Mam nadzieję, że podejmując pracę, będą musieli zrzekać się na ten czas emerytur, a nie tak jak u nas emerytura i praca i jest kasa z dwóch zródeł a młodzi nie mają pracy.