Kamil Durczok zarządzał przez mobbing, czy był wymagającym szefem? Fakty i mity o mobberach

– Jestem cholerykiem, czasem wybuchałem w pracy – wyznaje Kamil Durczok. Czy w takich sytuacjach można już mówić o mobbingu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kamil Durczok zarządzał przez mobbing, czy był wymagającym szefem? Fakty i mity o mobberach

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

20 lut 2015 5:06


Po ukazaniu się artykułu tygodnika „Wprost” na temat stosowania mobbingu i molestowania wobec pracownic jednej ze stacji telewizyjnej, pojawiły się spekulacje, że bohaterem publikacji jest Kamil Durczok. Szef Faktów TVN przyznaje się do tego, że jest bardzo wymagającym szefem, któremu zdarza się krzyczeć na pracowników.

– Jestem cholerykiem, czasem wybuchałem w pracy. Redakcja telewizyjna to miejsce, gdzie ludzie spędzają kilkanaście godzin na dobę. Albo tworzą zgrany zespół i wtedy można sobie pozwolić na znacznie więcej, także na podniesienie głosu, albo pracuje się według przepisów od jednego miejsca do drugiego i takich bardziej bezpośrednich relacji się nie nawiązuje – mówił Kamil Durczok w Radiu TOK FM.

Czytaj też: Brak wsparcia, mobbing czy niepewność zatrudnienia. Co nas stresuje w pracy najbardziej?

Czy to już mobbing? Gdzie jest granica między wymagającym menedżerem, a szefem-mobberem?

– Dobry i wymagający szef powinien przestrzegać ustalonych zasad i być spójny w swoim postępowaniu. Duże wymagania to nic złego, przeciwnie, często są one szansą na rozwój pracownika. Czym innym jest jednak bycie tyranem. Nie chodzi o zbyt wysokie wymagania, lecz raczej o sposób ich egzekwowania, oparty na niejasnych przesłankach. Pracownik powinien wiedzieć, czego może się spodziewać po swoim szefie, wtedy nawet bardzo duże wymagania mogą zostać przyjęte bez strachu – wyjaśnia Karol Wolski, psycholog i trener biznesu.

Zdaniem psychologa wymagający szef kieruje się zasadą: maksimum wymagań przy maksimum wsparcia dla pracownika i właśnie to odróżnia go od menedżera despoty, który pozostaje tylko przy pierwszej części tej dewizy – maksimum wymagań.

(Nie)świadomy mobbing

Z analiz przeprowadzonych przez Persona Global Polska wynika, że co drugi badany pracownik twierdzi, iż stosunki w pracy z szefem i między pracownikami są napięte, stresujące i że czuje się poszkodowany, zestresowany bądź nękany. Jednak aż 95 proc. menedżerów przed szkoleniem z zakresu profilaktyki antymobbingowej twierdzi, że nigdy nie miała styczności z mobbingiem. Po szkoleniu aż 80 proc. z nich potwierdza, że jednak spotkali się z nadużyciami we własnej organizacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

hallowed by the name 2016-10-28 18:51:58

W polsce takie rzeczy są nie do pomyślenia w ameryce i rosji tylko wyzysk gurników w szwecji najlepiej i norwegi zarabia sie dużo pracy mało

Arek 2015-02-20 09:21:23

I mówi do podwładnej suko? Widzą, że jesteś bez majtek. Tak się wyraża szef do podwładnej?"