Kalifornia: Kierowcy Ubera są pracownikami

0 0
Kalifornia: Kierowcy Ubera są pracownikami
Decyzja komisji oznacza, że kierowcom trzeba przyznać odpowiednie świadczenia pracownicze i benefity (fot.pixabay.com)

Komisja Pracy i Zatrudnienia stanu Kalifornia w USA uznała kierowców zarabiających przy użyciu aplikacji Uber za pracowników, a nie zleceniobiorców usługi.

Komisja stwierdziła, że skoro Uber jest zaangażowany w każdy aspekt realizacji przez kierowcę zlecenia przewozu pasażera, począwszy od sprawdzenia kompetencji kierowcy, poprzez skojarzenie stron, aż do rozliczenia przejazdu i pobrania należnego dla siebie wynagrodzenia, to jest (w rozumieniu prawa stanu Kalifornia) jego pracodawcą - informuje BBC.

Decyzja komisji oznacza, że kierowcom należy się więcej niż 4000 dolarów za wszystkie przepracowane lata. Pracownikom ponadto Uber powinien przyznać odpowiednie świadczenia pracownicze i benefity.

Orzeczenie to jest precedensowe ale nie może być stosowane do wszystkich kierowców Ubera, a tylko w Kalifornii - podaje BBC.

Takie stanowisko może jednak zapoczątkować nowe spojrzenie na sytuację prawną kierowców Ubera, zwłaszcza, że zostało wydane w bardzo nieodpowiednim momencie dla firmy, ponieważ od pewnego czasu skupia ona na sobie zainteresowanie organów kontroli prawnej państw Unii, które nieprzychylnie patrzą na sposób, w jaki Uber zarabia pieniądze na przewozie pasażerów.

Aplikacja mobilna Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.