Już nie tak prędko na emeryturę. Bułgarzy popracują dłużej

0 0
Już nie tak prędko na emeryturę. Bułgarzy popracują dłużej
Przewidziany w kodeksie wiek emerytalny 65 lat ma być osiągnięty w 2037 r. / fot. fotolia

Bułgarski parlament przyjął w nocy z wtorku na środę nowelę kodeksu ubezpieczeń społecznych, przewidującą stopniowe podniesienie wieku emerytalnego.

Nowela kodeksu przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i kobiet. Wymagany staż pracy wzrośnie odpowiednio do 40 i 37 lat.

Podnoszenie wieku emerytalnego z obecnych 63 lat i 8 miesięcy dla mężczyzn oraz 60 lat i 8 miesięcy dla kobiet rozpocznie się 1 stycznia 2016 r. Początkowo będzie wzrastał o dwa miesiące rocznie. Przewidziany w kodeksie wiek 65 lat ma być osiągnięty w 2037 r.

Zwiększa się również wymagany staż pracy. Zamiast obecnych 34 lat i 8 miesięcy dla kobiet oraz 37 lat i 8 miesięcy dla mężczyzn podniesie się on odpowiednio do 37 i 40 lat. Jego podnoszenie również będzie odbywało się stopniowo.

Osoby bez wymaganego stażu pracy, które obecnie otrzymują prawo do minimalnej emerytury w wysokości ok. 70 euro w wieku 65 lat i 8 miesięcy, będą mogły otrzymać ją po osiągnięciu 67 lat.

Funkcjonariusze sektorów obrony i bezpieczeństwa, dla których obecnie wymagany jest tylko staż pracy, będą mieli prawo do emerytury po osiągnięciu 52 lat i przepracowaniu co najmniej 27 lat.

Z 52 do 55 lat podniesie się wiek emerytalny dla osób pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach w górnictwie, przemyśle chemicznym itp. Dotyczy to również baletnic.

Przeciętna długość życia w Bułgarii według danych Eurostatu wynosi 74,4 roku i jest jedną z najniższych w UE. Gorsze wskaźniki mają tylko Litwa i Łotwa.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.