Już nie tak prędko na emeryturę. Bułgarzy popracują dłużej

Bułgarski parlament przyjął w nocy z wtorku na środę nowelę kodeksu ubezpieczeń społecznych, przewidującą stopniowe podniesienie wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Już nie tak prędko na emeryturę. Bułgarzy popracują dłużej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 lip 2015 18:26


Nowela kodeksu przewiduje podniesienie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i kobiet. Wymagany staż pracy wzrośnie odpowiednio do 40 i 37 lat.

Podnoszenie wieku emerytalnego z obecnych 63 lat i 8 miesięcy dla mężczyzn oraz 60 lat i 8 miesięcy dla kobiet rozpocznie się 1 stycznia 2016 r. Początkowo będzie wzrastał o dwa miesiące rocznie. Przewidziany w kodeksie wiek 65 lat ma być osiągnięty w 2037 r.

Zwiększa się również wymagany staż pracy. Zamiast obecnych 34 lat i 8 miesięcy dla kobiet oraz 37 lat i 8 miesięcy dla mężczyzn podniesie się on odpowiednio do 37 i 40 lat. Jego podnoszenie również będzie odbywało się stopniowo.

Osoby bez wymaganego stażu pracy, które obecnie otrzymują prawo do minimalnej emerytury w wysokości ok. 70 euro w wieku 65 lat i 8 miesięcy, będą mogły otrzymać ją po osiągnięciu 67 lat.

Funkcjonariusze sektorów obrony i bezpieczeństwa, dla których obecnie wymagany jest tylko staż pracy, będą mieli prawo do emerytury po osiągnięciu 52 lat i przepracowaniu co najmniej 27 lat.

Z 52 do 55 lat podniesie się wiek emerytalny dla osób pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach w górnictwie, przemyśle chemicznym itp. Dotyczy to również baletnic.

Przeciętna długość życia w Bułgarii według danych Eurostatu wynosi 74,4 roku i jest jedną z najniższych w UE. Gorsze wskaźniki mają tylko Litwa i Łotwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.