Jeszcze więcej długich weekendów

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny poparł wniosek NSZZ „Solidarność” i przywrócił zasadę, że jeśli święto wypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, pracownikowi należy się w zamian wolne w innym terminie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jeszcze więcej długich weekendów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 kwi 2013 9:44


Oprócz długiego majowego weekendu, pracownicy mogą sobie zorganizować bardzo długi weekend na przełomie roku - w związku z przywróceniem Święta Trzech Króli do katalogu dni wolnych od pracy.

Inne sprzyjające skumulowanemu wypoczynkowi rozwiązanie, które zostało ostatnio wprowadzone, dotyczy wykorzystania zaległego urlopu. Do niedawna czasu i możliwości na jego wykorzystanie było niewiele, bo zaległy wypoczynek należało zrealizować do końca pierwszego kwartału następnego roku - wylicza "DGP".

Ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (deregulacyjna, Dz.U. nr 232, poz. 1378) wydłużyła jednak ten czas z końca marca do końca września. Jeśli zatrudniony porozumie się z przełożonym może połączyć niewykorzystany urlop np. ze świętami majowymi, Bożym Ciałem czy Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia).

Jednak jak zauważa "DGP", dobrodziejstwo długiego weekendu nie jest dostępne dla wszystkich zatrudnionych. Najtrudniej o zorganizowanie długiego weekendu pracownikom handlu, a także pracownikom produkcyjnym, tam gdzie produkcja jest ciągła.

Ograniczone szanse na długi wypoczynek mają także pracownicy centrów nowoczesnych usług teleinformatycznych dla biznesu, które bardzo często świadczone są dla klientów zagranicznych - podaje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.