Jest szansa na wcześniejsze emerytury. Szykuje się reforma?

Szykuje się obniżenie wieku emerytalnego. Do sejmu ma trafić projekt reformy, zgodnie z którą Polacy mieliby pracować znów do 60. roku życia w przypadku kobiet i 65 lat, jeżeli chodzi o mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest szansa na wcześniejsze emerytury. Szykuje się reforma?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 paź 2014 14:53


Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego klub złoży w sejmie projekt przywracający poprzednie regulacje dotyczące wieku emerytalnego. 

Czytaj też: Pora na seniorów: 280 mln zł na wspieranie aktywności osób starszych

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński powiedział na konferencji prasowej 17 października br., że projekt w sprawie przywrócenia niższego wieku emerytalnego to forma "sprawdzianu" dla premier Ewy Kopacz, która obiecuje przychylić się do oczekiwań społecznych.

Projekt ustawy przygotowany przez PiS - jak mówił Kaczyński - przewiduje przywrócenie stanu sprzed ostatniej reformy emerytalnej od 1 stycznia 2015 r. 

- Nie ma kwestii społecznej, która by bardziej poruszała ludzi i która by tak ludzi jednoczyła, jak kwestia przedłużenia wieku emerytalnego. Gdziekolwiek jesteśmy i jakiekolwiek to jest spotkanie, to się o tym mówi natychmiast, wybuchają brawa i żądania zmiany są jednoznaczne. Wynika to także z wszelkiego rodzaju badań - dowodził Kaczyński na konferencji prasowej.

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

- Sprawa reformy wieku emerytalnego Polaków jest zamknięta - tak z kolei premier Ewa Kopacz odniosła się do zapowiedzi PiS. - Bardzo proszę, by każdy zajmował się swoją partią, swoimi deklaracjami i obietnicami. Wydłużenie wieku emerytalnego nie było łatwe, ale przeprowadziliśmy tę reformę i ta sprawa jest zamknięta

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

10 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Halina 2015-10-30 12:13:05

Jezu ale trafiłam na forum fajnych i rozsądnych ludzi, przecież tak myśli połowa dorosłych Polaków. PO nasz zniszczyło , faktycznie tylko w NASZYM PREZYDENCIE, w NASZYM DUDZIE OGROMNA , OGROMNA NADZIEJA.ANDRZEJ DZIAŁAJ , JAK CHOLERA ,TYLKO TY NAM ZOSTAŁEŚ. Jak bardzo chciałabym odejść na emeryturę w wieku 55 lat, nawet nie macie pojęcia jak bardzo, przypilnowałabym wnuki i zajęła się swoją rodziną, inni jak chcą pracować np. pani kopacz zapraszam do pracy na niesamowicie stresującą pracę na poczcie , z wypłatą 1896 zł na miesiąc, bez podwyżek od 7 lat , bez perspektyw. Zapraszam , ale jak ktoś chce to niech pracuje i do setki, w sejmie to mogę pracować do setki- z taką wypłatą, prawda pani kopacz//////

Zygmunt 2015-10-30 12:02:41

Duda Nasz Prezydent - Ewa i inni tutaj mówią prawdę, ty jesteś naszą ostatnią nadzieją i opoką działaj , nie pozwól nam zginąć, ustal szybsze emerytury , Ty jeden wiesz , że nam w wieku 50 plus jest ciężko , brak jakichkolwiek perspektyw , brak podwyżek, młodzi przez głupotę PO nie maja pracy, bo nas starych chcą trzymać do śmierci w pracy. Ufamy Tobie Prezydencie.

Mańka 2015-10-30 11:52:25

Boże , czy to możliwe, będzie ta emerytura szybsza, modliłam się, ale też i głosowałam na PIS , TO PRZEZORNIE. Duda działaj i nie pozwól nam zdechnąć. Wszyscy w Ciebie wierzymy i ufamy Tobie.Ewa ma rację, ile ja bym dała ,żeby odejśc na emeryturę w wieku 55 lat- dla kobiety to doprawdy najlepszy czas, a tak i młodzi mają pracę , a nie dziadki pracują.