Jerzy Białobok wróci do pracy w stadninie koni w Michałowie?

Nie odbyła się zaplanowana na czwartek (16 marca) w Sądzie Okręgowym w Kielcach rozprawa apelacyjna w sprawie o przywrócenie do pracy b. prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie Jerzego Białoboka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jerzy Białobok wróci do pracy w stadninie koni w Michałowie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

16 mar 2017 17:36


• Sprawę odroczono bez terminu z powodu choroby pełnomocnika Jerzego Białoboka.

• W sprawie, która toczyła się przed sądem niższej instancji, pełnomocnik Białoboka wniósł o przywrócenie b. prezesa do pracy na poprzednich warunkach.

W połowie września ub. r. Sąd Rejonowy w Jędrzejowie nieprawomocnie orzekł, że zwolniony w lutym ub. r. były prezes stadniny koni w Michałowie, nie może wrócić do pracy. Jego powództwo oddalono w całości.

Białobok odwołał się od tego rozstrzygnięcia do sądu wyższej instancji.

Rozprawa miała się odbyć w czwartek, ale sąd zdecydował o jej odroczeniu. W piśmie skierowanym do sądu wnioskował o to bowiem - z powody swojej choroby - pełnomocnik Białoboka. Pismo w tej sprawie otrzymali też pełnomocnicy pozwanej instytucji, którzy przychylił się do wniosku. Sąd nie wyznaczył na razie nowego terminu rozprawy.

W sprawie, która toczyła się przed sądem niższej instancji, pełnomocnik Białoboka wniósł o przywrócenie b. prezesa do pracy na poprzednich warunkach. Początkowo w pozwie znalazło się także żądanie o odszkodowanie dla b. prezesa za czas pozostawania bez pracy, ale cofnięto je.

Istotą sporu było ustalenie, jaka umowa o pracę wiązała b. prezesa ze spółką, a w związku z tym - trybu, w jakim można było ją rozwiązać.

W ocenie sądu I instancji, umowa o pracę jaką Białobok zawarł w 1997 r. obejmuje zatrudnienie na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu - dyrektora spółki. W takim przypadku stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek odwołania członka zarządu lub jego rezygnacji.

Białobok pełnił funkcję prezesa i dyrektora spółki Stadnina Koni Michałów, nadzorowanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych, od połowy 1997 r. 19 lutego ub.r. został zdymisjonowany przez prezesa ANR; dymisje otrzymali również wieloletni prezes stadniny w Janowie Podlaskim, Marek Trela i inspektor ds. hodowli koni w Agencji, Anna Stojanowska. Jako powód zwolnienia podano m.in. utratę zaufania i niegospodarność.

Zwolnienie prezesów spotkało się z oburzeniem środowiska hodowców koni w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów. O przywrócenie Białoboka na stanowisko zwrócili się w ub. r. w liście do premier Beaty Szydło samorządowcy z Ponidzia. Podkreślili w nim m.in., iż były szef stadniny "położył gigantyczne zasługi na rzecz rozkwitu" michałowskiej stadniny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.