Jeden z najbogatszych Serbów - Miroslav Miszković - skazany za przestępstwa podatkowe

0 0

Jeden z najbogatszych Serbów, Miroslav Miszković, został skazany przez sąd w Belgradzie na 5 lat więzienia za pomoc w unikaniu opodatkowania.
Dla Serbii proces Miszkovicia to kamień milowy w prowadzonej walce z korupcją - przypomina agencja AP.

Sąd uznał biznesmena za winnego pomagania synowi, Markowi, w unikaniu opodatkowania w wys. 320 mln dinarów (ok. 3 mln euro) w związku z działalnością jego firmy budowlanej Mera invest. Za to przestępstwo Marko Miszković został w lutym skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności.

Miszković ojciec został jednocześnie oczyszczony z zarzutu malwersacji na sumę ponad 30 mln euro podczas prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych specjalizujących się w budowie dróg.

Miszković został aresztowany w grudniu 2012 roku, ale osiem miesięcy później został zwolniony z aresztu po wpłaceniu najwyższej w historii kraju kaucji, wynoszącej 12 mln euro.

Biznesmen nie przyznał się do winy, a jego adwokat oświadczył w poniedziałek, że proces odbywał się w atmosferze nacisków politycznych i świadczy o braku niezawisłości serbskiego sądownictwa. Zapowiedział apelację. Obrońca określił jako absurdalne, by Miszković dostał wyższy wyrok niż jego syn, chociaż miał jedynie pomagać mu w popełnieniu przestępstwa podatkowego.

70-letni Miroslav Miszković od lat znajduje się w czołówce najzamożniejszych obywateli Serbii i jest uważany za najbardziej wpływowego biznesmena w kraju, utrzymującego bliskie relacje z wysokimi rangą politykami. W 2007 roku jego majątek szacowano na 2 mld dolarów; magazyn "Forbes" zaliczył go wówczas do grona 1000 najbogatszych ludzi na świecie.

Swoje biznesowe imperium Delta Holding stworzył w latach 90. za rządów nacjonalistycznego prezydenta Slobodana Miloszevicia i rozwinął je po odsunięciu go od władzy w 2000 roku - pisze AP. W ciągu ostatniej dekady Miszković prowadził interesy na całych Bałkanach; jego firmy zajmowały się nieruchomościami, ubezpieczeniami, produkcją żywności i handlem detalicznym. W 2011 roku za blisko 1 mld euro sprzedał sieć supermarketów Delta Maxi belgijskiej firmie Delhaize.

Proces Miszkovicia traktowany jest przez rząd Serbii jako kluczowy element w prowadzonej przez niego walce z korupcją. Po aresztowaniu biznesmena w 2012 toku premier Aleksandar Vuczić mówił, że pokazuje to, iż w walce z korupcyjnym procederem nie ma osób nietykalnych.

Skuteczna walka z korupcją jest jednym z wymogów członkostwa w Unii Europejskiej, o które stara się Serbia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.