Japonia ustanowiła kolejny dzień wolny od pracy

0 0
Japonia ustanowiła kolejny dzień wolny od pracy

Parlament Japonii przyjął ustawę ustanawiającą Dzień Góry, szesnasty dzień w roku ustawowo wolny od pracy. Państwowe święto ma skłonić Japończyków do korzystania z prawa do wypoczynku i przyczynić się do bardziej harmonijnego stylu życia.

Nowe święto, zwane Dniem Góry, będzie odtąd obchodzone 11 sierpnia. Przypada w czasie buddyjskiego święta zmarłych O-Bon, co ma ułatwić Japończykom komponowanie przedłużonych weekendów.

Mimo że pokrywają blisko 70 proc. powierzchni Japonii, góry nie były dotąd specjalnie fetowane, choć swój specjalny dzień mają na przykład ocean, roślinność i obydwie równonoce. Jest też m.in. Dzień Konstytucji, Zdrowia i Sportu, Kultury, Osiągnięcia Pełnoletności i Szacunku dla Starszych.

- Dzień Góry ma stworzyć Japończykom okazję do zbliżenia się z górami i podziękowania im za darowane błogosławieństwa - argumentowali pomysłodawcy nowego święta. Przypomnieli, że góry od stuleci stanowią ważny element japońskiego folkloru i sztuki, a najwyższy szczyt kraju, Fuji, widnieje na jednym z banknotów i uważany jest za święty.

Ogółem Japończykom przysługuje od piątku 16 dni w roku ustawowo wolnych od pracy. To więcej niż oferuje większość krajów wysoko rozwiniętych, w tym nawet słynące z przyjaznego wobec pracownika podejścia Francja, Hiszpania czy Włochy.

"Wall Street Journal" wskazuje, że ustanowienie nowego dnia wolnego ma w istocie zachęcić Japończyków do wypoczynku. Normą dla pracowników pozostają długie godziny pracy i nieczęste urlopy; z rządowego badania wynika, że statystyczny obywatel wykorzystuje średnio zaledwie połowę przysługujących mu dni wolnych.

- Wielu Japończyków nie rozumie, że płatny urlop jest ich prawem - mówi Hirokuni Ikezoe z krajowego Instytutu ds. Polityki Pracy i Szkolenia Zawodowego. Jego zdaniem Japończycy niechętnie decydują się na wypoczynek, częściowo dlatego, że nie chcą obarczać kolegów z pracy swoimi zadaniami ani zwalniać się z biura w obecności szefa.

Ustanowienie dnia ustawowo wolnego od pracy może okazać się bardziej skuteczne niż wcześniejsze, nieformalne regulacje (np. ograniczenia w wypracowywaniu nadgodzin). W takim dniu "nie działa całe biuro, nikt nie przychodzi do pracy, nikt nie jest stygmatyzowany" - wskazuje inny specjalista przywoływany przez "WSJ", Jon Messenger.

Jednym z zadań wyznaczonych sobie przez rząd Shinzo Abe jest przywrócenie równowagi między pracą a życiem prywatnym obywateli oraz zachęcenie kobiet do pracy.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.