Jan Guz na pierwszym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego: Najlepsza ustawa nie zastąpi dialogu społecznego

14 grudnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Jan Guz, przewodniczący OPZZ powiedział, że do współpracy potrzebny jest nie akt prawny, tylko wola, dobra praktyka i kultura dialogu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jan Guz na pierwszym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego: Najlepsza ustawa nie zastąpi dialogu społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

14 gru 2015 18:42


Piotr Duda, przewodniczący rady, rozpoczął część oficjalną witając przedstawicieli najwyższych władz państwowych - prezesa Rady Ministrów Beatę Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz członków RDS i zaproszonych gości.

W swoim wystąpieniu Jan Guz, przewodniczący OPZZ, pogratulował przedstawicielom parlamentu i rządu objęcia zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji.

W imieniu związkowców zadeklarował wsparcie dla realizacji zadań społecznych, pracowniczych i emerytalnych, poprawiających warunki życia Polek i Polaków. Stwierdził, że OPZZ chce konstruktywnej współpracy w realizacji programów gospodarczych i finansów publicznych, w tym podatkowych. By móc to realizować, niezbędny jest odpowiedzialny dialog społeczny.

- Tego nie załatwi nawet najlepiej przygotowany akt prawny. Potrzebna jest wola, dobra praktyka i kultura dialogu, wypracowanie nowej umowy społecznej i otwartość na wszystkich partnerów – powiedział Guz.

- W dialogu oczekujemy szacunku. Pamiętać należy, że dialog to wymóg polskiej Konstytucji i Traktatu Europejskiego, to rdzeń demokracji – dodał.

Podziękował za nominowanie do Rady Dialogu Społecznego konstytucyjnych ministrów, którzy zajmują się najważniejszymi odcinkami życia społecznego i gospodarczego.

Społeczne nadzieje

Zdaniem szefa porozumienia, dialog społeczny to wypracowanie strategii. To nie może być upolityczniony spektakl teatralny. Konsultowanie nowego prawa powinno przebiegać z zachowaniem określonych terminów a nie z dnia na dzień. Niestety, nowy rząd zaczął już to praktykować. Przewodniczący OPZZ podkreślił także konieczność likwidacji nierówności w prawach partnerów społecznych np. w finansowaniu dialogu.

- Z pani rządem związane są społeczne nadzieje i oczekiwania, bo w kraju narosło wiele nierówności. Podstawą tych oczekiwań są deklaracje złożone w czasie kampanii wyborczej - zwrócił się do Beaty Szydło.

Oczekiwania OPZZ

OPZZ oczekuje, że doprowadzi się do zmiany obiegu pieniądza w podziale dochodu narodowego. W podatkach - większej progresji i kwoty wolnej. Podatek nie jest karą, a świadczeniem na rzecz dobra wspólnego. Należy nagradzać te firmy i osoby, które płacą uczciwie podatki. Trzeba wprowadzić zmiany w kosztach uzyskania przychodów.

Należy budować przewagę konkurencyjną naszej gospodarki, ale nie kosztem pracownika tylko innowacyjnością i wprowadzaniem nowych technologii.

Niezbędne jest podjęcie działań na rzecz wzrostu zatrudnienia, ale nie na umowach śmieciowych ale poprzez tworzenie nowych, dobrych miejsc pracy. Aby robić to skutecznie potrzebne jest wywołanie popytu i doprowadzenie do wzrostu wynagrodzeń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jaro 2015-12-15 14:08:39

Brawo Panie Janie ! Tak trzymać !