Jakie prawa przysługują pracującym mamom?

Kodeks pracy zapewnia szereg praw i przywilejów nie tylko matkom w okresie ciąży, ale również tym, które powróciły już do pracy. Jakie udogodnienia im przysługują?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie prawa przysługują pracującym mamom?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 wrz 2014 9:16


Pierwszym z praw matki, która powróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego, jest obowiązek pracodawcy udzielenia jej urlopu wypoczynkowego, bezpośrednio po takim urlopie jeśli o to zawnioskuje. Jeśli zaś chodzi o powrót na stanowisko pracy, to zgodnie z generalnie przyjętą zasadą, kobieta po zakończeniu urlopu macierzyńskiego ma prawo wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko.

Czytaj też: Bycie mamą nie oznacza bycia kiepskim pracownikiem. Wręcz przeciwnie

- Często zdarza się jednak, że podczas nieobecności pracownicy w zakładzie pracy dochodzi do różnych zmian organizacyjnych, na skutek których jej poprzednie stanowisko pracy zostaje zlikwidowane. W takiej sytuacji pracodawca powinien zaproponować powracającej do pracy mamie stanowisko równorzędne z tym, które zajmowała przed udaniem się na urlop. Jeśli również to nie jest możliwe, musi zapewnić jej inne, odpowiadające kwalifikacjom zawodowym – tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacki TGC Corporate Lawyers.

Czytaj też: 192 tys. zł rocznie - tyle powinny zarabiać kobiety zajmujące się domem

Trzeba dodać, że bez względu na to, która opcja zostanie zastosowana, powracająca do pracy mama ma zagwarantowane wynagrodzenie takiej wysokości, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu. Oznacza to, że jeśli podczas jej nieobecności w firmie miały miejsce podwyżki bądź też redukcje wynagrodzenia, będą one dotyczyć również jej pensji.

Karmienie niemowlaka w pracy?

Młoda mama, która karmi dziecko piersią nie jest pozostawiona sama sobie. Jeśli złoży specjalne oświadczenie, będą jej przysługiwać dwie półgodzinne przerwy wliczane do czasu pracy.

- Przerwy te można połączyć i wykorzystać tak, że dzień pracy będzie rozpoczynał się lub kończył godzinę wcześniej. Jeśli jednak pracownica pracuje przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie, taka przerwa jej nie przysługuje. Gdy pracuje nie dłużej niż 6 godzin dzienne przerwa wynosi pół godziny, a jeśli karmi więcej niż jedno dziecko czas ulega wydłużeniu i wynosi dwa razy po 45 minut. Co ważne, przerw udziela się na podstawie oświadczenia młodej mamy złożonego u pracodawcy - mówi Marta Kosakowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.