Jakie obowiązki ma pracodawca podczas upałów?

Gdy panują wysokie temperatury pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy – dostęp do napojów chłodzących i dobrze przygotowane pomieszczenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie obowiązki ma pracodawca podczas upałów?

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

9 lip 2015 8:08


Pracodawca musi zapewnić napoje

Jeżeli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni, przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza oraz w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić napoje chłodzące.

Woda potrzebna jest nie tylko do picia. Jeśli pracownicy wykonują prace na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczyć również wodę do celów higienicznych. Przepisy zobowiązują go do zapewnienia każdemu pracownikowi co najmniej 90 litrów wody dziennie.

Pracownicy mogą zostać zwolnieni z obowiązków

Osoby pracujące w pomieszczeniach zamkniętych również muszą mieć odpowiednie warunki. Pracodawca powinien szczególnie zatroszczyć się o kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także o osoby niepełnoletnie. Prawo zakazuje zatrudniania młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C., a wilgotność względna powietrza – 65 procent.

Pracownicy powinni też pamiętać, że gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają zagrożenie dla pracownika, ma on prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.