Jaka umowa o pracę jest lepsza - na czas określony czy nieokreślony?

Zanim podpiszemy umowę o pracę warto dowiedzieć się, jaka rzeczywiście jest różnica pomiędzy umową tymczasową, a standardową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaka umowa o pracę jest lepsza - na czas określony czy nieokreślony?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

11 cze 2015 11:56


Wiele osób umowę o pracę podpisywaną jedynie na czas określony traktuje jako mało atrakcyjną i oferowaną głównie pracownikom o niskich kompetencjach.

Nic bardziej mylnego – przekonują specjaliści od HR - umowa na czas określony to obecnie coraz popularniejsza forma zatrudnienia w Europie, chętnie oferowana także w wielu przedsiębiorstwach w Polsce.

Praca na okres

Poszukujący zatrudnienia wciąż dość niechętnie decydują się na podjęcie pracy jedynie na okres tymczasowy. Są przekonani o tym, że oznacza to jedynie monotonne zajęcia, bez szansy na rozwój. Trzeba jednak wiedzieć, że aż 62% europejskich przedsiębiorstw przyznaje, że gdyby nie możliwość przyjęcia pracowników właśnie tymczasowo, to prawdopodobnie nigdy nie stworzyliby oni nowych miejsc pracy. Świadczy to przede wszystkim o tym, że taka forma zatrudnienia jest pożądana przez pracodawców, ale to również okazja dla pracowników.

Czytaj też: Zrezygnujmy z podziału na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

- Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy szukają kandydatów na różnego rodzaju stanowiska — mówi Rafał Dryla z agencji pracy GP People.

- Na czas określony potrzebni są bowiem ci wykonujący zarówno prace sezonowe, na przykład przy zwiększonej produkcji, ale także osoby na stanowiska specjalistyczne czy też asystenckie w przypadku, gdy firmie niezbędne jest jedynie okresowe wsparcie dodatkowego personelu – dodaje.

Czytaj też: Umowa o pracę powinna zostać ujednolicona

To dzięki takim rozwiązaniom pracownicy zdobywają cenne doświadczenie, mogą sprawdzić się w nowej sytuacji, a jednocześnie zachowują pewną swobodę.

- Nierzadko po zakończeniu pracy tymczasowej, pracodawca proponuje dalszą współpracę. Jest to więc szansa dla pracownika na wykazanie się i zdobycie stałego wakatu – podkreśla.

Jak to jest z tą umową?

Europejskie rynki dążą do uelastyczniania form pracy, co w konsekwencji oznacza, że coraz więcej przedsiębiorstw będzie zatrudniało osoby jedynie tymczasowo. Warto więc dowiedzieć się, co to tak naprawdę oznacza dla wszystkich poszukujących pracy i jak w takim przypadku wygląda umowa. Pracownicy obawiają się bowiem tego, że podpisanie jej będzie dla nich niekorzystne ze względu na gorsze warunki zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

q 2015-06-15 10:27:09

Wolne zawody - ok . Ale nie dajmy sie oglupic, kto w polskich realiach, gdy pracy szuka sie miesiacami, bedzie sie cieszyl z tymczasowki, ze za pol roku znowu moze bedzi emial prace a moze nie.. to nie jest korzystne dla wiekszosci zwyklych ludzi.