Jak powinna wyglądać praca w upały? Brak dress code'u, sjesta i zimne napoje

W wielu krajach wysokie temperatury są tym czynnikiem, który powoduje, że firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom specjalne warunki pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak powinna wyglądać praca w upały? Brak dress code'u, sjesta i zimne napoje

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 lip 2015 13:28


Za oknem temperatury przekraczają 30 stopni. To znak, że jesteśmy w środku lata i mamy do czynienia z najgorętszym okresem roku. W takich okolicznościach praca może stać się zdwojonym wyzwaniem, ale również miejscem schronienia przed upałem. W tych dniach zarówno Polacy jak i Europejczycy mają specjalne prawa.

Sjesta we Włoszech Grecji i Hiszpanii

Włosi, Grecy czy Hiszpanie korzystają ze sjesty, a polscy pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do napojów, klimatyzacji lub wentylatorów. Brak organizacji tych warunków może dla pracujących skutkować utratą zdrowia, a dla firm będzie się wiązać z karami finansowymi i odpowiedzialnością przed sądem.

Lipiec od lat jest w Polsce najcieplejszym miesiącem w roku. Według IMGW, średnia temperatura w lipcu 2014 r. wyniosła 20,5 st. C. W tym roku również mieliśmy okazję odczuć falę upałów, a jak podają prognozy kolejna przed nami i w najbliższych dniach możemy spodziewać się temperatur przekraczających 30 st. C.

Firmy muszą zapewnić odpowiednie warunki

Dla urlopowiczów oznacza to wymarzoną aurę do wypoczynku, ale dla wielu osób pracujących upały wiążą się z dodatkowymi trudnościami. Dlatego też w wielu krajach wysokie temperatury są tym czynnikiem, który powoduje, że firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom specjalne warunki pracy.

- Niezależnie od formy zatrudnienia pracownika, w trakcie gorących dni pracodawca musi zapewnić mu kilka podstawowych warunków umożliwiających wykonywanie pracy. Pracownikom należy się nieodpłatny dostęp do wody pitnej lub innych napojów. Ponadto osobom pracującym fizycznie na zewnątrz należy stworzyć możliwość obmycia się wodą, a także zapewnić środki higieny osobistej. Zaś osoby zatrudnione przy pracach wykonywanych w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30°C, powinny mieć zorganizowane klimatyzowane pomieszczenie do wypoczynku, wyposażone w stoły oraz krzesła z oparciem spełniające wymagania ergonomii – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Jak dodaje przepisy zabraniają zatrudnianie osób młodocianych do pracy w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30°C lub do prac w warunkach bezpośredniego oddziaływania otwartego źródła promieniowania, jak np. piece hutnicze, wytapianie metali, czy szkła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.