Jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców?

Po kontroli jednej z polskich firm transportowych wiele przedsiębiorstw odetchnęło z ulgą na wieść, że niemiecki Urząd Celny wliczył ryczałt i dietę do niemieckiej płacy minimalnej. Jak zatem Niemcy liczą pensję polskich kierowców?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

20 paź 2015 21:55


Po wprowadzeniu w styczniu tego roku przez Niemcy ustawy o płacy minimalnej cała branża transportowa w Polsce i innych krajach Europy Środkowowschodniej czekała na stanowisko Niemców w kwestii ryczałtów i diet. Pierwszy wynik kontroli pokazuje krok po kroku, jak celnicy zza zachodniej granicy wyliczali pensję polskiego kierowcy.

Interesujący jest fakt, że celnicy kontrolujący dokumentację czasu pracy kierowcy zwrócili uwagę na zaliczenie noclegu kierowcy w Holandii, jako kosztu podlegającego uwzględnieniu w niemieckiej płacy minimalnej.

Jak przestrzega jednak Maciej Wroński, przewodniczący Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" jedna kontrolanie oznacza, że mamy już do czynienia z niemiecką urzędową wiążącą interpretacją rozliczania pensji zagranicznych kierowców.

- Ponieważ jest to jedynie pojedyncza decyzja, trudno przyjąć, aby w niemieckim orzecznictwie administracyjnym wykrystalizowała się już jednoznaczna linia orzecznicza. Ponadto ostatecznie wiążące okażą się dopiero wyroki niemieckich sądów w takich sprawach, a dziś ich jeszcze nie ma - przestrzega Wroński.

Czytaj też: MiLoG; niemiecka płaca minimalna: Jak rozliczać kierowców na terenie Niemiec?

Niemniej jednak, Bartosz Najman, prezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców przedstawia przetłumaczone na język polski tabele, które pozwalają na analizę kontroli rozliczeń przez niemieckich celników.

Pierwsza tabela zawiera informację dotyczącą liczby odbieranych przez kierowcę noclegów w trakcie pracy na terytorium Niemiec, podczas wyjazdów w danym miesiącu, podlegających uwzględnieniu w płacy minimalnej, w przeliczeniu na polską walutę.

Kwota 37,5 euro za dany nocleg wynika z zapisu w umowie o pracę.

Zaliczenie do minimalnego wynagrodzenia pełnej kwoty ryczałtu wynika z informacji, którą kontrolujący uzyskał od firmy, że kierowca nie ponosi rzeczywistych kosztów związanych z noclegiem.

Do przeliczenia ryczałtów noclegowych na polską walutę użyto kursu kwartalnego Euro. Jak wynika z przeprowadzonej kontroli, kurs kwartalny na cały miesiąc jest również do przyjęcia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.