Jak formy zatrudnienia wpłyną na wynik wyborów?

Z badań opublikowanych przez CBOS wynika, że forma zatrudnienia jest związana z poglądami politycznymi. Większa część zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych skłaniają się ku PO, a pracujący bez umowy częściej deklarują oddanie głosu na PiS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak formy zatrudnienia wpłyną na wynik wyborów?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 paź 2015 19:27


Z badań wynika, że na partię KORWiN głosować chce 6,2 proc. prywatnych przedsiębiorców i 6,1 proc. pracujących bez umowy. Komitet Kukiz'15 znajduje zwolenników przede wszystkim wśród osób pracujących bez umowy (21,2 proc.), a także wśród mających czasowe umowy o pracę (23,4 proc.). Choć również 13,3 proc. prywatnych przedsiębiorców deklaruje głosowanie na komitet Kukiz'15.

Nowoczesna Ryszarda Petru cieszy się popularnością wśród prywatnych przedsiębiorców (9,7 proc.), osób na stałych umowach o pracę (7,9 proc.) oraz na czas określony (6,3 proc.).

Platforma Obywatelska może liczyć przede wszystkim na głosy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (37 proc.) oraz umowach o pracę na czas nieokreślony (33 proc.). Na PO zadeklarowało głosowanie najwięcej prywatnych przedsiębiorców (28,3 proc.).

PSL i PiS mają wysokie poparcie zwłaszcza wśród właścicieli gospodarstw rolnych (odpowiednio: 15,1 proc. i 59,1 proc. - najwięcej w tej grupie). Na PiS chce też głosować najwięcej osób pracujących bez umowy (36,4 proc.). Z kolei 1,9 proc. osób pracujących na umowy o pracę na czas określony zadeklarowało chęć głosowania na Partie Razem.

Zadowolenie z formy pracy

- Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza odnoszących się do osób, których sytuacja zawodowa z założenia jest mniej stabilna niż innych pracujących np. na czasowych umowach o pracę oraz kontraktach cywilnoprawnych, nie bez związku z deklarowanymi preferencjami wyborczymi pozostaje zadowolenie z formy zatrudnienia - wskazali autorzy badania.

Zwracają uwagę, że PO cieszy się poparciem pracujących na tzw. umowach śmieciowych, jednak przede wszystkim tych, którzy są zadowoleni z takiego sposobu zatrudnienia.

- Ogólnie rzecz biorąc, na PO oraz na Nowoczesną Ryszarda Petru częściej chcą głosować ci, którzy są zadowoleni z formy swojego zatrudnienia, natomiast niezadowoleni częściej skłaniają się ku komitetom wyborczym PiS oraz Kukiz'15 - zaznaczają.

Poglądy lewicowe i prawicowe

Grupy wyróżnione ze względu na formę zatrudnienia istotnie różnią się także pod względem poglądów politycznych mierzonych na skali lewica-centrum-prawica. I tak 39 proc. badanych prowadzących własną działalność gospodarczą, 42 proc. zatrudnionych na czas określony i 34 proc. zatrudnionych na czas nieokreślony identyfikuje się z centrową opcją polityczną.

Z poglądami prawicowymi identyfikuje się 34 proc. badanych prowadzających działalność gospodarczą, 42 proc. posiadających własne gospodarstwo rolne a także 37 proc. osób pracujących na umowie cywilnoprawnej oraz 30 proc. osób zatrudnionych na umowie o pracę na czas nieokreślony.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.