Jak formy zatrudnienia wpłyną na wynik wyborów?

0 0
Jak formy zatrudnienia wpłyną na wynik wyborów?
Najwięcej osób niepotrafiących określić swoich poglądów politycznych występuje wśród osób pracujących bez umowy (33 proc.) /Fot. leszno.pl

Z badań opublikowanych przez CBOS wynika, że forma zatrudnienia jest związana z poglądami politycznymi. Większa część zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych skłaniają się ku PO, a pracujący bez umowy częściej deklarują oddanie głosu na PiS.

Z badań wynika, że na partię KORWiN głosować chce 6,2 proc. prywatnych przedsiębiorców i 6,1 proc. pracujących bez umowy. Komitet Kukiz'15 znajduje zwolenników przede wszystkim wśród osób pracujących bez umowy (21,2 proc.), a także wśród mających czasowe umowy o pracę (23,4 proc.). Choć również 13,3 proc. prywatnych przedsiębiorców deklaruje głosowanie na komitet Kukiz'15.

Nowoczesna Ryszarda Petru cieszy się popularnością wśród prywatnych przedsiębiorców (9,7 proc.), osób na stałych umowach o pracę (7,9 proc.) oraz na czas określony (6,3 proc.).

Platforma Obywatelska może liczyć przede wszystkim na głosy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (37 proc.) oraz umowach o pracę na czas nieokreślony (33 proc.). Na PO zadeklarowało głosowanie najwięcej prywatnych przedsiębiorców (28,3 proc.).

PSL i PiS mają wysokie poparcie zwłaszcza wśród właścicieli gospodarstw rolnych (odpowiednio: 15,1 proc. i 59,1 proc. - najwięcej w tej grupie). Na PiS chce też głosować najwięcej osób pracujących bez umowy (36,4 proc.). Z kolei 1,9 proc. osób pracujących na umowy o pracę na czas określony zadeklarowało chęć głosowania na Partie Razem.

Zadowolenie z formy pracy

- Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza odnoszących się do osób, których sytuacja zawodowa z założenia jest mniej stabilna niż innych pracujących np. na czasowych umowach o pracę oraz kontraktach cywilnoprawnych, nie bez związku z deklarowanymi preferencjami wyborczymi pozostaje zadowolenie z formy zatrudnienia - wskazali autorzy badania.

Zwracają uwagę, że PO cieszy się poparciem pracujących na tzw. umowach śmieciowych, jednak przede wszystkim tych, którzy są zadowoleni z takiego sposobu zatrudnienia.

- Ogólnie rzecz biorąc, na PO oraz na Nowoczesną Ryszarda Petru częściej chcą głosować ci, którzy są zadowoleni z formy swojego zatrudnienia, natomiast niezadowoleni częściej skłaniają się ku komitetom wyborczym PiS oraz Kukiz'15 - zaznaczają.

Poglądy lewicowe i prawicowe

Grupy wyróżnione ze względu na formę zatrudnienia istotnie różnią się także pod względem poglądów politycznych mierzonych na skali lewica-centrum-prawica. I tak 39 proc. badanych prowadzących własną działalność gospodarczą, 42 proc. zatrudnionych na czas określony i 34 proc. zatrudnionych na czas nieokreślony identyfikuje się z centrową opcją polityczną.

Z poglądami prawicowymi identyfikuje się 34 proc. badanych prowadzających działalność gospodarczą, 42 proc. posiadających własne gospodarstwo rolne a także 37 proc. osób pracujących na umowie cywilnoprawnej oraz 30 proc. osób zatrudnionych na umowie o pracę na czas nieokreślony.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.