Jackiewicz przesądza. Wynagrodzenia w spółkach po nowemu. Projekt ustawy przyjęty

0 0
Jackiewicz przesądza. Wynagrodzenia w spółkach po nowemu. Projekt ustawy przyjęty
Nowe zasady wynagradzania władz spółek z udziałem Skarbu Państwa mają przynieść blisko 60 mln zł oszczędności rocznie. (fot. msp.gov.pl)

• We wtorek (19 kwietnia) rząd przyjął projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
• - Dzisiaj przerywamy patologię - komentuje Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa.
• Resort skarbu państwa chce, żeby nowe przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku.

Jak przekonuje Jackiewicz, filarami nowej ustawy są: powszechność, oszczędność i jawność. - Kończymy z ustanawianiem wynagrodzeń w zaciszach gabinetów - mówi minister Jackiewicz.

Zgodnie z ustawą, pensje menedżerów spółek z udziałem skarbu państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych. Według szacunków MSP nowe zasady wynagradzania władz spółek z udziałem Skarbu Państwa mają przynieść blisko 60 mln zł oszczędności rocznie.

Dziura w kominie

Minister zwraca również uwagę, że ustawa kominowa była dziurawa i nagminnie ją omijano przez kontrakty menedżerskie. - Dzisiaj przerywamy patologię - podkreśla Jackiewicz.

fot. Twitter
fot. Twitter

Przypomnijmy, do tej pory tzw. ustawa kominowa dotyczy tylko spółek, w których Skarb Państwa ma powyżej 50 proc. akcji. Nie obejmuje zatem większości największych podmiotów, w tym m.in. PZU, Orlen czy KGHM.

To się ma jednak zmienić. Z projektu wynika, że wynagrodzenia mają być ustalane przez walne zgromadzenia, na których przedstawiciele Skarbu Państwa będą zobligowani do głosowania zgodnie z przyszłą ustawą. Dzięki temu przepisami zostaną objęte spółki, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 50 proc.

Koniec z milionowymi odprawami

Projekt wprowadza widełki dla wynagrodzenia podstawowego, które będzie zależało od wielkości spółki. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa ma to być 1-3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a spółki małej, średniej, dużej, "dużej plus" odpowiednio: 2-4-krotność; 3-5-krotność; 4-8-krotność, 7-15-krotność.

Czytaj też: Astronomiczne wypłaty prezesów nie powinny budzić kontrowersji?

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że w wyjątkowych okolicznościach projekt uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń dotyczącej członków organu zarządzającego będzie mógł przewidzieć inną wysokość części stałej wynagrodzenia. Wówczas trzeba będzie opublikować uzasadnienie tej decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej.

- Premie będą wypłacane w zależności od wyników. Koniec również z wielomilionowymi odprawami i odszkodowaniami z tytułu zakazu konkurencji - dodaje Jackiewicz.

Według Filipa Grzegorczyka, podsekretarza stanu, odprawy odchodzących prezesów są społecznie nieakceptowane.

fot. Twitter
fot. Twitter

MSP chce, aby zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku.

fot. Twitter
fot. Twitter

Więcej szczegółów o projekcie ustawy znajdziecie tutaj: Wynagrodzenia w spółkach Skrabu Państwa: Nadchodzą duże zmiany

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Ten Jackiewicz jest świetny! obserwuję,że to już kolejna DOBRA ZMIANA w jego Ministerstwie Skarbu.
  Nareszcie spryciarze przestana szydzić z normalnych ludzi. Ale chyba do KODu przystąpi więcej tych beneficjentów i ich rodzin ?
 • Nareszcie ktoś się tym zajął, BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.