Jackiewicz przesądza. Wynagrodzenia w spółkach po nowemu. Projekt ustawy przyjęty

• We wtorek (19 kwietnia) rząd przyjął projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
• - Dzisiaj przerywamy patologię - komentuje Dawid Jackiewicz, minister skarbu państwa.
• Resort skarbu państwa chce, żeby nowe przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jackiewicz przesądza. Wynagrodzenia w spółkach po nowemu. Projekt ustawy przyjęty

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

19 kwi 2016 15:30


Jak przekonuje Jackiewicz, filarami nowej ustawy są: powszechność, oszczędność i jawność. - Kończymy z ustanawianiem wynagrodzeń w zaciszach gabinetów - mówi minister Jackiewicz.

Zgodnie z ustawą, pensje menedżerów spółek z udziałem skarbu państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych. Według szacunków MSP nowe zasady wynagradzania władz spółek z udziałem Skarbu Państwa mają przynieść blisko 60 mln zł oszczędności rocznie.

Dziura w kominie

Minister zwraca również uwagę, że ustawa kominowa była dziurawa i nagminnie ją omijano przez kontrakty menedżerskie. - Dzisiaj przerywamy patologię - podkreśla Jackiewicz.

fot. Twitter fot. Twitter

Przypomnijmy, do tej pory tzw. ustawa kominowa dotyczy tylko spółek, w których Skarb Państwa ma powyżej 50 proc. akcji. Nie obejmuje zatem większości największych podmiotów, w tym m.in. PZU, Orlen czy KGHM.

To się ma jednak zmienić. Z projektu wynika, że wynagrodzenia mają być ustalane przez walne zgromadzenia, na których przedstawiciele Skarbu Państwa będą zobligowani do głosowania zgodnie z przyszłą ustawą. Dzięki temu przepisami zostaną objęte spółki, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 50 proc.

Koniec z milionowymi odprawami

Projekt wprowadza widełki dla wynagrodzenia podstawowego, które będzie zależało od wielkości spółki. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa ma to być 1-3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, a spółki małej, średniej, dużej, "dużej plus" odpowiednio: 2-4-krotność; 3-5-krotność; 4-8-krotność, 7-15-krotność.

Czytaj też: Astronomiczne wypłaty prezesów nie powinny budzić kontrowersji?

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że w wyjątkowych okolicznościach projekt uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń dotyczącej członków organu zarządzającego będzie mógł przewidzieć inną wysokość części stałej wynagrodzenia. Wówczas trzeba będzie opublikować uzasadnienie tej decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Beata 2016-04-20 11:35:46

Ten Jackiewicz jest świetny! obserwuję,że to już kolejna DOBRA ZMIANA w jego Ministerstwie Skarbu. Nareszcie spryciarze przestana szydzić z normalnych ludzi. Ale chyba do KODu przystąpi więcej tych beneficjentów i ich rodzin ?

brawo 2016-04-19 18:42:08

Nareszcie ktoś się tym zajął, BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!