Inspektor zamieni śmieciówkę na etat, a pracodawca postawi na outsourcing? To możliwe

0 0
Inspektor zamieni śmieciówkę na etat, a pracodawca postawi na outsourcing? To możliwe
Co piąty kontrolowany szef w 2014 r. podpisywał umowy cywilnoprawne z osobami, które według prawa powinny mieć etat. (Fot. Shutterstock)

• Stanisław Szwed, wiceminister pracy, chce, by inspektorzy PIP mogli zamieniać umowy śmieciowe na etaty w drodze administracyjnej.
• Istnieje ryzyko, że po wprowadzeniu zmian pracodawcy zamiast zatrudnić pracownika na etat będą woleli postawić na outsourcing pracowniczy.
• Trzeba kontrolować przestrzeganie prawa, ale powinno to iść w parze ze zniesieniem najbardziej uciążliwych dla pracodawców restrykcji – mówi Łukasz Kozłowski.

Inspektorzy pracy w 2014 roku sprawdzili ponad 52 tys. umów cywilnoprawnych w ponad 10 tys. firm. Co piąty kontrolowany szef podpisywał umowy cywilnoprawne z osobami, które według prawa powinny mieć etat. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce to zmienić. Proponuje, by inspektorzy PIP mogli zamieniać umowy śmieciowe na etaty w drodze administracyjnej.

– Nie chcemy, by umowy zlecenia zastępowały umowy o pracę. Mówiąc w uproszczeniu – jeśli inspektor pracy dowiódłby, że umowa cywilnoprawna ma znamiona umowy o pracę, wówczas miałby możliwość wydania nakazu zamiany umów. Pracodawca mógłby się odwołać od decyzji. Musiałby jednak wykazać, że umowa cywilnoprawna w rzeczywistości nie jest umową o pracę. Dotychczas ciężar udowadniania swoich racji spoczywał na pracowniku. Na tym głównie polegałaby zmiana – mówi w rozmowie z portalem PulsHR Stanisław Szwed.

Czytaj więcej: PIP zamieni umowy cywilnoprawne na etaty? "To wywróciłoby rynek pracy do góry nogami"

Stanisław Szwed (Fot. mpips.gov.pl)
Stanisław Szwed (Fot. mpips.gov.pl)

Nasuwa się jednak pytanie, czy pracodawcy nadużywający umów cywilnoprawnych zamiast zatrudnić pracownika na etat będą woleli postawić na outsourcing pracowniczy? Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, eksperta Pracodawców RP, takie ryzyko istnieje.

– Nie można podejść do problemu jednostronnie i poprzestać na wzmożonej kontroli. Wówczas pracodawcy, dla których stosowanie umów o pracę jest sporym obciążeniem, będą próbowali znaleźć wyjście z sytuacji. Jednym z rozwiązań może być outsourcing pracowniczy – ocenia Kozłowski. – Na tym pomyśle firmy nie poprzestaną. Kreatywność przedsiębiorców w tym zakresie nie zna granic – dodaje.

Jak zaznacza ekspert Pracodawców RP, trzeba kontrolować przestrzeganie prawa, ale powinno to iść w parze ze zniesieniem najbardziej uciążliwych dla pracodawców restrykcji. Czterdziestoletni Kodeks pracy wymaga modernizacji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.