Ile będą kosztować zmiany w umowach na czas określony?

0 0
 Ile będą kosztować zmiany w umowach na czas określony?
Czwarta umowa automatycznie będzie przekształcać się w umowę na czas nieokreślony (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.mpips.gov.pl)

Rządowy projekt zmian w Kodeksie Pracy trafił już do sejmu i przeszedł pierwsze czytanie. Do połowy maja mają potrwać konsultacje społeczne. Tymczasem zmiany w zasadach oskładkowywania wszystkich umów-zleceń zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Zmiany dotkną blisko 1,9 mln pracowników.

- Projektowane zmiany ustawą o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zmierzają do ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony - tłumaczy resort pracy.

- Te zmiany wpłyną na gospodarkę polską, wpłynie na pozycję polskich pracowników, wzmocni ją - zapowiadał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz już podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak przekonywał, umowy terminowe nie będą trwać wiecznie, będą ograniczone do trzech lat, czwarta umowa automatycznie będzie przekształcać się w umowę na czas nieokreślony. To - jego zdaniem - w dużej mierze może skończyć z liczbą umów terminowych, która w Polsce - jak podawały statystyki europejskie - jest bardzo wysoka.

27 proc. zatrudnionych ma umowę na czas określony

Celem zmian, jak wskazał Kosiniak-Kamysz, jest również poprawa standardów związanych z długością trwania wypowiedzenia. Dzisiaj niezależnie czy umowa trwa trzy lata czy trzydzieści, okres wypowiedzenia dla umowy na czas określony wynosi tylko dwa tygodnie. Projekt noweli przewiduje zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony. Miałby on być uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony.

Odsetek pracowników z umową o pracę na czas określony sięga w Polsce 27 proc. wszystkich zatrudnionych. Stawia nas to w ścisłej czołówce krajów OECD.

Wynagrodzenie w przypadku umów na czas określony jest często dużo niższe niż w przypadku umów bezterminowych, co może prowadzić do ubóstwa pracowników. Z danych Eurostatu wynika, że odsetek ubóstwa wśród pracujących w Polsce przekracza 10 proc. i jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

Najwięcej umów na czas określony wśród młodych

Umowy na czas określony są szczególnie rozpowszechnione wśród młodych. Jak przypomina Money.pl, odsetek osób w wieku 15-24 lata zatrudnionych na czas określony w 2013 roku wynosił 68,6 proc., a odsetek osób, z którymi podpisano w końcu stałe umowy o pracę jest bardzo niski - 19,5 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.