Ile będą kosztować zmiany w umowach na czas określony?

Rządowy projekt zmian w Kodeksie Pracy trafił już do sejmu i przeszedł pierwsze czytanie. Do połowy maja mają potrwać konsultacje społeczne. Tymczasem zmiany w zasadach oskładkowywania wszystkich umów-zleceń zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Zmiany dotkną blisko 1,9 mln pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile będą kosztować zmiany w umowach na czas określony?

PODZIEL SIĘ


Autor: Money.pl

12 maj 2015 13:45


- Projektowane zmiany ustawą o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zmierzają do ograniczenia nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony - tłumaczy resort pracy.

- Te zmiany wpłyną na gospodarkę polską, wpłynie na pozycję polskich pracowników, wzmocni ją - zapowiadał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz już podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak przekonywał, umowy terminowe nie będą trwać wiecznie, będą ograniczone do trzech lat, czwarta umowa automatycznie będzie przekształcać się w umowę na czas nieokreślony. To - jego zdaniem - w dużej mierze może skończyć z liczbą umów terminowych, która w Polsce - jak podawały statystyki europejskie - jest bardzo wysoka.

27 proc. zatrudnionych ma umowę na czas określony

Celem zmian, jak wskazał Kosiniak-Kamysz, jest również poprawa standardów związanych z długością trwania wypowiedzenia. Dzisiaj niezależnie czy umowa trwa trzy lata czy trzydzieści, okres wypowiedzenia dla umowy na czas określony wynosi tylko dwa tygodnie. Projekt noweli przewiduje zmiany w długości okresów wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony. Miałby on być uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony.

Odsetek pracowników z umową o pracę na czas określony sięga w Polsce 27 proc. wszystkich zatrudnionych. Stawia nas to w ścisłej czołówce krajów OECD.

Wynagrodzenie w przypadku umów na czas określony jest często dużo niższe niż w przypadku umów bezterminowych, co może prowadzić do ubóstwa pracowników. Z danych Eurostatu wynika, że odsetek ubóstwa wśród pracujących w Polsce przekracza 10 proc. i jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

Najwięcej umów na czas określony wśród młodych

Umowy na czas określony są szczególnie rozpowszechnione wśród młodych. Jak przypomina Money.pl, odsetek osób w wieku 15-24 lata zatrudnionych na czas określony w 2013 roku wynosił 68,6 proc., a odsetek osób, z którymi podpisano w końcu stałe umowy o pracę jest bardzo niski - 19,5 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.